Muzeum vystavuje unikátní poklad nalezený u Januštického potoka

Dobová fotografie pokladu. Foto: archiv MJVM

ZLÍN – Výstava ZLÍN 700 nabízí návštěvníkům pohled do sedmi století historie Zlína. Tou zřejmě největší raritou je poklad původně několika stovek zlatých a stříbrných mincí, který byl 20. března 1962 objeven ve Zlíně u Januštického potoka. K vidění jsou v 1. patře 14. budovy.

Ouška nádoby vyčnívajícího z hlíny si všiml pracovník Oblastního muzea u Zavrtálkova mlýna, kde se tehdy prováděl výkop pro vodovod. Jednalo se o zelený džbánek vysoký asi 20 centimetrů s hrdlem zalitým voskem. Do stěny džbánku byla vyříznuta úzká štěrbina. Po otevření v muzejní laboratoři byl hned nahoře nalezen zlatý dukát zabalený do listu kalendáře z roku 1686. Hlavní část pokladu však tvořily stříbrné tolary a patnáctníky, na dně se ukrýval už jen jeden zlatý dukát.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Pilný střádal ve džbánu uložil téměř půl kilogramu vzácných kovů v podobě 537 mincí. „Nešlo jen o mince českého království. Zastoupeny byly i země habsburské monarchie, Slezska, Pomořan, Spojených nizozemských provincií, Burgundska a mnoha dalších. Z panovníků jsou tedy vyobrazeni třeba Rudolf II., Matyáš, Ferdinand II., Ferdinand III. i Leopold I., našly se i ražba saských vévodů Christiana a Jana Jiřího I., zastoupen je například i sedmihradský Zikmund Báthory,“ prozradila Silvie Lečíková, vedoucí obchodního oddělení Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

„Odhaduje se, že poklad byl uložen do země někdy po roce 1867, v období loupeživých vojenských vpádů na Moravu. Určení majitele i ve své době cenného pokladu je už těžší. Blízkost mlýna naznačuje možnost, že mohlo jít o majetek mlynářského rodu Janušků, jejichž mlýn stával v těchto místech už v roce 1613,“ uvedla kurátorka výstavy Yvona Činčová.

Část pozoruhodného pokladu je k vidění v rámci výstavy ZLÍN 700. Fotografování není bohužel povoleno, a tak milovníkům historie, kteří by tuto důležitou kapitolu zlínské historie vidět na vlastní oči, nezbývá než se do zlínské výstavy vypravit osobně. Výstava ZLÍN 700 probíhá v 1. patře 14. budovy Baťova institutu až do 12. února příštího roku.

Foto: archiv MJVM
List pocházející ze starého českého kalendáře (leden 1686), v němž byl zabalen jeden ze zlatých dukátů. Foto: archiv MJVM