Revizoři si posvítili na černé pasažéry, během večera jich přistihli 27

Foto: DSZO

ZLÍN – Nepříjemné překvapení čekalo na některé cestující v trolejbusech a autobusech ve Zlíně. Revizoři Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice při páteční hromadné kontrole odhalili 27 černých pasažérů. Díky předvánoční akci čeká hříšníka pokuta pouze ve výši 500 korun.

Šestice revizorů čekala mezi 17.30 a 22.30 na vytipovaných zastávkách na přijíždějící autobus nebo trolejbus. Společně s cestujícími nastoupili dovnitř všemi dveřmi vozidla a během krátké chvíle prověřili jízdenky veškerých pasažérů. „Kdo nemá jízdenku, buď zaplatí na místě přirážku 500 korun, nebo si musí vystoupit, prokázat totožnost a revizor s ním na zastávce sepíše hlášenku. Kdyby neměl průkaz totožnosti, přivolá se policejní hlídka. Přirážka při platbě v sídle DSZO do deseti kalendářních dnů činí 1 000 korun, později a při právním vymáhání již 1 500 korun,“ popisuje běžný stav mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Hříšníci však měli štěstí, tentokrát je potkaly výrazně nižší tresty. „Měli jsme tentokrát pro černé pasažéry jakousi předvánoční akci. Výjimečně i ten, kdo přijde přirážku k jízdnému zaplatit dodatečně v desetidenní lhůtě do pokladny v sídle DSZO nebo ji ve stejné lhůtě pošle na bankovní účet, zaplatí jen pětistovku,“ prozradil vedoucí přepravní kontroly Milan Máčala.

Při kontrolách zažili revizoři i dramatické chvilky

Kontroloři se na vybrané zastávky dopravovali dodávkou. Začali na zastávce Růžová, potom se přesunuli na Čepkov, na Cigánov a na zastávku Pod Babou.

V trolejbusu linky 6 zažili dramatické chvíle, když v sedmnáctiletém mladíkovi bez jízdenky rozpoznali celostátně hledanou osobu. „Zůstali s ním na zastávce a ihned o tom informovali státní policii. Mladík se jim však vzápětí vytrhl a začal utíkat. Revizoři za ním. V noční tmě ulice Mladcovské a v přilehlé zeleni se jim však ztratil. Na místo mezitím dorazila dvě policejní vozidla, ale ani policistům se ve tmě hledanou osobu dopadnout nepodařilo. Policisté si alespoň převzali mladíkův občanský průkaz, který revizorovi zůstal při sepisování hlášenky v ruce,“ vylíčil Cekota.

Během pětihodinové služby nakonec revizoři přistihli 27 černých pasažérů. Šest z nich zaplatilo přirážku 500 korun na místě, z toho čtyři využili přenosný platební terminál a uhradili pokutu bankovní kartou. Tři z nich tvrdili, že cestovní doklad zapomněli doma. Pokud ho do 10 dnů přinesou ukázat do sídla DSZO, zaplatí za zapomnětlivost jen stovku.

Rovnost pohlaví se zatím mezi černými pasažéry neprosadila. Je zajímavé, že z 27 cestujících bez jízdenky bylo jen pět žen.

„Podobné předvánoční kontroly organizují i jiné dopravní podniky. Situaci ve Zlíně a Otrokovicích v množství černých pasažérů nepovažujeme za dobrou, ale na druhé straně nepatříme ani k nejhorším. Podobné zesílené kontrolní akce budeme opakovat i v budoucnu. Cílem je přesvědčit veřejnost o tom, že placení jízdného v MHD je normální,“ dodává ředitel DSZO Josef Kocháň.

Foto: DSZO