Výstava na zámku Kinských přiblíží tvorbu valašské malířky Jaroslavy Hýžové

Foto: Muzeum regionu Valašsko

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Výstavu, která provede návštěvníky zlomovými fázemi tvůrčí dráhy malířky Jaroslavy Hýžové, můžete spatřit od 14. ledna na zámku Kinských, doplněnou o vernisáž. V neděli 5. března také proběhne komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy.

Rodačka z Prostřední Bečvy, narozena v roce 1915, byla původní profesí učitelka, aby se nakonec rozhodla pro dráhu malířky. Ve své tvorbě se soustředila na téma rodného kraje a osob, které v něm bydlí. Na zámku Kinských můžete obdivovat průřez její tvorbou. Čeká na vás třicet obrazů zakoupených v roce 2021, mezi kterými nechybí malby z modrého období, tedy z 60. let 20. století, dále abstraktní díla, malby oproštěné od reality či pastózní malby s výraznou strukturou. Zajímavostí je Hýžové haptický obraz malby Vyprahlá krajina, který si návštěvníci mohou osahat a proniknout tak do tajů strukturální polohy. Na vernisáži, která začíná v 16 hodin, zahraje Valašský výběr s Petrem Baklíkem, nezapomene se ani na děti, pro které je připraven tvůrčí program.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.