Nahlédněte do kouzelného světa zachyceného na obrazech Josefa Lady

Kmotrem výstavy se stal známý český herec Josef Dvořák. Foto: město Zlín

ZLÍN – Galerie Desítka v Obchodním domě Zlín hostí výjimečnou výstavu 118 děl legendárního českého umělce Josefa Lady. Obrazy, které jsou nedílně spjaty s dětstvím nejednoho z nás, si můžete prohlédnout až do 19. března.

Výstava Josef Lada v Obchodním domě Zlín je retrospektivou díla předního českého malíře od méně známého raného období, v němž by jen málokdo viděl tolik typický rukopis, přes éru inspirovanou Mikolášem Alšem až po vrcholná díla dobře známá milovníkům typických ladovských obrázků. Nechybí mezi nimi populární výjevy z venkovského života, českých pohádek nebo třeba příběhů dobrého vojáka Švejka.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Kmotrem výstavy se stal nejznámější český vodník a představitel řady postaviček nejen z ladovských pohádek Josef Dvořák. Herec, jenž je díky svým rolím neodmyslitelně spjatý s ladovskou poetikou, popřál výstavě mnoho spokojených návštěvníků. „Jsem šťastný, že zrovna já mohu výstavu pokřtít. Ladovy pohádky jsem vždy miloval,“ rozvyprávěl se osmdesátiletý Josef Dvořák na vernisáži, jejíž atmosféru umocnila stylová muzika v podání Konrádyho dudácké kapely z Domažlic. „Jako kluk jsem dostal Ladovu knížku Bubáci a hastrmani a opravdu jsem ji miloval, pořád jsem se k ní vracel. Zvláště ze světa hastrmanů jsem byl nadšený,“ přiznal Josef Dvořák.

Díla jsou zapůjčena od 12 subjektů, mimo jiné i z Památníků českého písemnictví nebo ze soukromé sbírky rodiny Ladových. „Pustit se do výstavy Josefa Lady je vždy nesmírně náročná výzva. Jeho díla jsou totiž rozeseta ve sbírkách mnoha muzeí, galerií a v soukromých sbírkách po celé republice. Abychom mohli ve Zlíně představit to nejlepší, museli jsme si obrazy vypůjčit doslova kus po kusu, což je organizačně obtížné. Ladovy temperové kresby se navíc podle zákona o ochraně památek smí vystavit jen jednou za čtyři roky, aby na světle neutrpěly. O to vzácnější příležitostí naše zlínská výstava je,“ vypráví Pavel Chmelík z Galerie Artrium.

Návštěvu výstavy mohou lidé spojit i s posezením v kavárně v předsálí, kde se prodávají Ladovy knihy, pohlednice či omalovánky, a pokochat se výhledem na Zlín z 10. podlaží. Ve výstavním prostoru je otevřeno denně od 10 do 18 hodin, v neděli 5. února je však mimořádně zavřeno. Pro ty, kteří se chtějí dozvědět i něco víc, chystají pořadatelé večerní komentované prohlídky.