Roboti se utkají v celostátní soutěži na půdě zlínské univerzity

Foto: archiv UTB

ZLÍN – Na Fakultu aplikované informatiky míří pátý ročník Robogames. Jde o klání pro milovníky robotiky, při kterém se přes 50 účastníků střetne ve čtyřech obtížných disciplínách. Soutěž se uskuteční ve středu 1. února.

Soutěžící si na akci přinesou vlastního robota, kterého předem naprogramovali tak, aby zvítězil v disciplínách Robosumo, Minirobosumo, Sledování čáry a Robot uklízeč. Kategorie jsou rozděleny do 16 let, do 19 let a nad 19 let. „V kategorii Robosumo se mi líbí především to, že si žáci a studenti hrají s Legem, ale zároveň u toho přemýšlí. Musí vymyslet takové robota, který vytlačí toho druhého z kruhu. Zároveň se tak učí programovat, protože roboti musí pracovat sami, nikdo je nesmí řídit. To znamená, že soutěžící je položí do kruhu, zapnou na povel a robot potom musí najít sám druhého robota a toho vytlačit ven. Jsou tam pevně daná pravidla, co se týká například velikosti i váhy samotných robotů,“ přiblížil docent Jiří Vojtěšek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„U sledování čáry je to zase tak, že studenti musí udělat robota, který pojede podle namalované čáry a musí být co nejrychlejší, opět sám, bez pomoci člověka. U robota uklízeče robot sbírá Lego kostičky z plochy a uklízí je sám do krabice, opět na čas,“ vysvětluje Vojtěšek.

Cílem akce je zvýšit zájem o robotiku a programování. Robotické kroužky jsou čím dál oblíbenější na celé řadě základních a středních škol, které robotiku již také postupně zařazují do osnov předmětu informatiky. Vůbec poprvé se soutěž Robogames uskutečnila na UTB v roce 2017, v letech 2020 a 2021 se kvůli covidové pandemii soutěž nekonala. Účast v soutěži je bezplatná, akce je velmi oblíbená také u partnerských firem, které soutěžící podporují nejrůznějšími cenami.

Foto: archiv UTB
Foto: archiv UTB
Foto: archiv UTB