Zlínští chirurgové díky rekonstrukci obličeje navrací pacienty do běžného života

Pan Jiří strávil na sále zhruba dvě hodiny. Foto: KNTB

ZLÍN – Velký úspěch mají na kontě zdravotníci z Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie v Baťově nemocnici. Sedmapadesátiletý pan Jiří ze Vsetína může díky provedené rekonstrukci obličeje žít zcela plnohodnotný život. Jeho případ je ojedinělý v tom, že má za sebou již třetí reoperaci.

Pan Jiří trpí od roku 2015 onkologickým onemocněním. Jak sám zdůrazňuje, život mu zachránil vsetínský zubař, který tehdy poslal pro jistotu vzorek z úst na histologii. Následně se zjistilo, že rakovina ledvin již metastázovala do čelistní kosti, jejíž část bylo třeba vyměnit. „To jsem podstoupil první operaci s výměnou části kosti za implantát. Bohužel náhrada po roce praskla, takže jsem musel na další operaci. Jenže po roce se stalo totéž,“ řekl pacient v předvečer dalšího zákroku.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nový implantát se tiskne na 3D tiskárně

Tentokrát pan Jiří dostane dlahu, která by měla vydržet vše. „Původní dlahy byly takzvaně rekonstrukční a byly vyráběny průmyslově. My jsme je pak v průběhu operace ohýbali, připravili k implantaci. Tohle zpracování za studena s sebou ale nese určité strukturální změny, proto pak dlahy nevydržely delší zátěž. Teď jsou nové, lepší technologie, a tak jsme si mohli nechat udělat dlahu na míru u společnosti Tescan Medical přímo pro tohoto konkrétního pacienta,“ popisuje primář Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Jiří Šimek.

„Firma si vytvoří 3D obraz implantátu a vytiskne ho na speciální tiskárně, která pracuje s tavenou slitinou. Dlahu vytisknou, opracují a upraví, aby získala požadovanou tvrdost a pevnost,“ popisuje Šimek.

Pan Jiří strávil na sále zhruba dvě hodiny a byl hospitalizovaný čtyři dny. Podle lékařů už po roce nepůjde běžně zjistit, že operaci podstoupil. Zůstane mu jen jizva v záhybech na krku. „Jsem šťastný, že jsou dnes takové možnosti. Mohu normálně fungovat, jen jídlo koušu pouze na jedné straně, na té druhé nemám zuby. Ale to mi nijak nevadí, zvykl jsem si. Stále podstupuji onkologickou léčbu, snažím se udržovat v kondici, mít životosprávu. Žiju plnohodnotný život. V to bych před těmi osmi lety vůbec nedoufal,“ raduje se pacient ze Vsetína.

Dnes se dá vytvořit téměř vše, co je nakreslené, vyzdvihuje lékař

Podobných operací provádějí na oddělení šest až sedm ročně, většinou u onkologických pacientů. „Pokud je to možné, nahrazujeme část čelisti kombinací uměle vytvořené dlahy a částí vlastní lýtkové kosti operovaného člověka. Výhodou je, že do kosti můžete časem udělat dírku a přidat zubní implantáty. To u samotné dlahy možné není,“ vysvětlil primář Šimek.

Nezapomněl zmínit, jak skvělý pokrok se za posledních 10 let podařilo v oblasti virtuální technologie dosáhnout. „Dnes se dá fyzicky vytvořit téměř vše, co je nakreslené, a to ještě z materiálů, které jsou pevné a biotolerantní, tedy dají se člověku našroubovat přímo do těla. Navíc to ušetří i čas na operačním sále. V tom vidím obrovský pokrok.“

Foto: KNTB
Foto: KNTB