Cestující se vrátili do kroměřížské MHD, zdražování jízdného se ale nechystá

Foto: město Kroměříž

KROMĚŘÍŽ – Po letech covidu se cestující loni vrátili do kroměřížské MHD. Svědčí o tom 348 tisíc najetých kilometrů a 837 přepravených osob. „Určitě nepůjdeme cestou některých jiných měst a nebudeme omezovat rozsah MHD. A ani na letošní rok nechystáme zdražování jízdného,“ ujistil místostarosta Karel Holík.

Provozující Kroměřížské technické služby na jízdném loni utržily 4,7 milionu korun, letos se v rozpočtu počítá s 6 miliony. „Souvisí to s návratem cestujících do MHD po koronaviru, proto je odhad tržeb na letošní rok vyšší. Pro srovnání, v době epidemie se tržby propadly ke třem milionům korun,“ nastínil ředitel KTS Marian Vítek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Město na provoz MHD loni přispívalo 12,6 milionu korun, na letošní rok je plánován příspěvek ve výši téměř 16 milionů korun. „Příspěvek na rok 2023 zohledňuje nárůst nákladů, především zvyšující se cenu pohonných hmot – nafty a CNG, na které autobusy jezdí. Přesto se domnívám, že i s ohledem na to, kolik peněz vynakládají na MHD jiná města, jsou tyto peníze investované dobře a ve prospěch obyvatel Kroměříže,“ sdělil Holík.

Cestující v kroměřížské MHD, kteří si koupí lístek u řidiče, zaplatí za jednu jízdu 13 korun. Pokud platí čipovou kartou MHD Kroměříž, jedna jízda je přijde jen na osm korun. Děti do šesti let, držitelé čipové karty pro seniory starší 70 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P jezdí MHD zdarma. Děti od šesti do 18 let a studenti ve věku 18 až 26 let, kteří mají ISIC kartu, mezinárodní průkaz studenta, platí zlevněné jízdné. U řidiče je tak lístek stojí šest korun, a pokud platí čipovou kartou MHD Kroměříž, jízda je přijde jen na čtyři koruny.