Klobučané odhalí pamětní desku pilotům RAF

Ilustrační foto

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Josef František, Matěj Pavlovič, Wilhelm Kosarz a Josef Balejka. Piloti a nerozluční kamarádi, kteří za druhé světové války působili v perutích RAF jako Český čtyřlístek. Že se na jejich statečnost ani po desetiletích nezapomíná, dosvědčí už za pár dní nová pamětní deska, která bude instalována ve Valašských Kloboukách, rodišti Josefa Balejky.

Originální artefakt ztvárňující portréty a životní data čtveřice bude umístěn ve vestibulu kloboucké základní školy. Veřejnosti se představí v sobotu 4. března 2023, tedy přesně v den 106. výročí Balejkova narození. Slavnostní odhalení se uskuteční ve 13 hodin a ceremoniálu bude jako výraz úcty českého letectva předcházet také přelet armádních letounů. Na ojedinělou událost je zvána nejširší veřejnost.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Pamětní deska nese název Pocta Českému čtyřlístku a je jednou ze čtyř, které jsou z iniciativy Klubu vojenské historie Otaslavice postupně umisťovány na místa spjatá s životy a působením této skupiny pilotů. Jedna deska je už dnes k vidění právě v Otaslavicích, rodišti československého leteckého esa Josefa Františka, a druhá visí dokonce v zahraničí, v Muzeu Bitvy o Británii v Kentu v Hawkinge. Valašské Klobouky budou mít tu čest představit v pořadí třetí desku, která bude situována v areálu základní školy, kde bude mladé generaci připomínat hrdinství a odvahu klobouckého rodáka a jeho kolegů,“ uvedl starosta Valašských Klobouk Josef Bělaška.

O nelehké úloze československých letců vydá návštěvníkům svědectví výstavka ve vestibulu základní školy, která nabídne mimo jiné autentické fotografie nebo osobní uniformu Josefa Balejky. Před školou budou přítomní moct obdivovat i dobové vozidlo Citroën.  Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastní také rodinní příslušníci některých členů Českého čtyřlístku a další významní hosté.

Josef Balejka

Plukovník Josef Balejka (1917–2004), kloboucký rodák, absolvoval v letech 1935 a 1936 pilotní školu Masarykovy letecké ligy v Užhorodě a nastoupil k československému letectvu. Krátce po okupaci utekl do Polska a vstoupil do polského letectva. Zde se také zformovala legendární čtveřice: Josef Balejka, Wilhelm Kosarz, Matěj Pavlovič a Josef František, kteří později společně létali u RAF. Po napadení Polska Německem odletěl do Rumunska, kde byl internován. Brzy ovšem utekl a jako člen cizinecké legie se dostal do Francie, kde byl zařazen do smíšené perutě na obranu Paříže. Po kapitulaci Francie odešel do Anglie, kde působil ve 303. „polské“ stíhací peruti. V červnu 1941 byl těžce raněn a záhy poté odeslán jako letecký instruktor do britské letecké školy. V roce 1944 se znovu vrátil k létání, a to v 311. bombardovací peruti. Zde se také dočkal konce války a možnosti návratu do rodného kraje. Válečné zásluhy Josefa Balejky byly oceněny celou řadou vyznamenání, například polským Válečným křížem.