Zlínský zámek jde do další fáze rekonstrukce

Foto: město Zlín

ZLÍN – Nejstarší budova ve městě si loni prošla první částí rozsáhlé rekonstrukce. Šlo předně o výměny okenních a dveřních výplní. „Další plánované změny se týkají obnovy podlah, výměny elektroinstalace, rozvodů vody a kanalizace, vstupních vrat nebo oprav fasády,“ prozradil náměstek primátora Pavel Brada.

Loni bylo na zámku třeba vyměnit 130 oken ve čtyřech etážích. Ta nově splňují nároky na tepelné úspory a zároveň vzhledem zapadají do podoby historické budovy. Náklady na zahajovací etapu si vyžádaly přibližně 21 milionů korun, přičemž bezmála sedm milionů zaplatila unijní dotace z Operačního programu Životní prostředí. Došlo i na úpravy prostor pro příspěvkovou organizaci města, kterou je Živý Zlín – kulturní a kreativní centrum.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Práce na postupné proměně zámku podle architektonického návrhu Pavla Mudříka začaly v roce 2021, kdy se provedla úprava prostor pro tehdy nově zřízenou příspěvkovou organizaci Kancelář architekta města Zlín. Po plánovaných opravách přibude v zámku třeba nový výtah nebo kontaktní prostor pro návštěvníky. Druhé podlaží, kde se nachází sál postavený při rekonstrukci podle architekta Bauera v letech 1904 až 1905, zaplní společenské prostory s obřadní síní a koncertním sálem kulturní program v gesci Živého Zlína. Součástí zůstane i nadále Galerie Václava Chada. Ve třetím podlaží získá prostory muzeum historie Zlína a Kancelář architekta města Zlín. Poslední, dosud nevyužívané podlaží, se zřejmě obnovení až na závěr rekonstrukce.

Na zámku se muselo vyměnit 130 oken. Foto: město Zlín