Zlínští chirurgové pomocí unikátní metody zrekonstruovali obličej mladému muži po úraze

Foto: KNTB

ZLÍN – Chirurgové z Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie zlínské Baťovy nemocnice jako první v zemi využili technologii hybridního operačního sálu k rekonstrukci obličeje. Tu provedli u dvacetiletého pacienta, který se poranil po páru z 14. patra.

Mladého muže po pádu nejdřív ošetřili zdravotníci v Praze. Jakmile byl stabilizovaný, převezli ho do zdravotnického zařízení v místě bydliště ve Zlínském kraji. Pět týdnů po úraze už mu zdravotní stav dovolil následné vyšetření v Baťově nemocnici. „Zjistili jsme, že pacient potřebuje korekce obličejových kostí a měkkých tkání. Protože bylo komplikované určit správné postavení kostních úlomků pomocí běžných metod používaných na operačním sále, využili jsme technologii mobilního CT přístroje přímo během operace,“ přiblížil primář Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Jiří Šimek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Použití zobrazovacích metod přímo při operaci, určených k navigaci chirurga, je dnes považováno za efektivní a moderní technologii, pronikající do všech intervenčních odvětví medicíny. Mobilní CT přímo při operaci obličeje však bylo v České republice použito vůbec poprvé.

Byla to nelehká operace, přiznává primář

Mladý pacient podstoupil šestihodinovou operaci. Byla první v řadě dalších výkonů, které je třeba provést do úplného uzdravení. „K nám se pacient dostal po pěti týdnech od pádu. Postavení kostí po úrazu a prvním ošetření v jeho obličeji nebylo uspokojivé a dobré pro budoucí život – esteticky i funkčně. Domluvili jsme se proto na operaci a využili zobrazovací metody 3D CT přímo na sále. Díky tomu jsme mohli hned vidět, nakolik je korekce přesná, a vyhnout se nesprávnému postavení,“ vysvětlil primář.

„Mladík měl poraněné kosti po celém obličeji včetně kořene nosu, očnic, horní a dolní čelisti. Rozšířením horní čelisti došlo k vytvoření poúrazovému „rozštěpu“ patra, neměl hlavičky dolní čelisti zakloubené v jamkách. Jednotlivé kosti na sebe navazují, proto nesprávné postavení částí obličeje a zubních oblouků řetězí jakoukoliv chybu dál. Promítá se to potom do všech částí obličeje od čela až k bradě. Bylo to komplikované poranění a nelehká operace,“ vylíčil Jiří Šimek.

Jeho kolega a další operatér z Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice T. Bati Štěpán Pohanka k tomu dodal: „U první operace jsme dávali dohromady obličejový skelet. Po zhojení kostí řešíme další následky poranění – například uvolnění jizvy dolního víčka doplněním kožního štěpu a jeho následné podložení tukovou tkání tak, aby víčko bylo plně funkční. Dalším úkolem bude plastika měkkého patra, které po rozdělení při polykání neplní svoji funkci. Pacient má tudíž potíže jíst a mluvit jako dříve. A na řadu přijde také doplnění chybějících zubů.“

Mladého pacienta čekají ještě další operace

Součástí léčby je intenzivní rehabilitace otevírání úst, které je po pěti týdnech omezeno zkrácením žvýkacích svalů. Masáže těchto jizev pomáhají snížit jejich tah a omezení pohybu. Mladého pacienta čekají v budoucnu ještě další operace, které by měly pomoci následnému zavedení zubních implantátů k náhradě chybějících zubů a okolní přilehlé kosti.

Ve zlínské krajské nemocnici absolvoval celkem tři operace. Čtvrtá by měla následovat zanedlouho, tak aby byl jeho návrat k běžnému životu co nejsnazší.

Foto: KNTB
Foto: KNTB
Foto: KNTB
Foto: KNTB