Osobní vlaky mezi Horní Lidčí a Púchovem by mohly začít pravidelně jezdit už letos

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Po tratích Horní Lideč – Púchov a Bylnice – Vlárský průsmyk – Horné Srnie dříve běžně jezdily osobní vláky, dnes jsou ale téměř nevyužívané. Výsledky aktuálních jednání mezi českou a slovenskou stranou ale naznačují, že by se situace mohla velmi brzy změnit.

Mezinárodní železniční doprava mezi Zlínským a Trenčianským krajem z Bylnice do Horného Srní byla výrazně omezena od prosince roku 2011 poté, co se nepodařilo nalézt vzájemnou shodu na financování. V roce 2019 byla ze stejného důvodu zcela zrušena i osobní regionální železniční doprava mezi Horní Lidčí a Púchovem. Po schůzce na slovenském Ministerstvu dopravy v Bratislavě, jíž se v únoru letošního roku zúčastnil náměstek hejtmana Zlínského kraje pro oblast dopravy Radek Doležel, však lze očekávat, že by se přeshraniční spojení mohlo obnovit už na konci letošního roku.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Na jednání byla vyjádřena shoda v tom, že prioritní je nyní obnovení osobní regionální dopravy na trati Horní Lideč – Púchov, která má velký potenciál pro dopravu lidí z České republiky do zaměstnání v Púchově a pracujících ze Slovenska do Vsetína. Snahou je zavést toto spojení už od jízdních řádů, které začnou platit letos v prosinci. Nyní se upřesňují počty vlaků, jejich časové polohy a provozní náklady,“ uvedl Radek Doležel.

Pokud jde o trať Bylnice – Horné Srnie, zde je obnovení provozu komplikovanější z důvodů legislativních a z důvodů finančních možností objednatele na slovenské straně. „Jednání budou pokračovat i v případě této trati, nicméně zde se jako možný termín obnovení aktuálně jeví až prosinec 2024,“ uzavírá jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje Martin Štětkář.