Bodovala synagoga i varhany! Hradiště uspělo v soutěži Památka roku

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana. Foto: město Uherské Hradiště

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Hned dvěma úspěchy se může chlubit Uherské Hradiště. V soutěži Památka roku 2022 vyhrálo v rámci Zlínského kraje s opravou bývalé židovské synagogy a také s restaurováním varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích. V celostátním kole dokonce obnova varhan získala Uherskému Hradišti 3. místo.

V kategorii oprav do 2 milionů korun získalo město titul krajského vítěze a k tomu třetí místo v republice za obnovu varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie. „Základním cílem obnovy asi 170 let starého nástroje bylo komplexní scelení varhan v duchu jejich původního stavitele, varhanáře Antonína Salingera. Varhany byly oficiálně uvedeny do provozu a požehnány 11. prosince 2022 při bohoslužbě celebrované biskupem Mons. Josefem Nuzíkem,“ uvedl mluvčí města Jan Pášma.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Titul krajského vítěze získala slovácká metropole i v kategorii oprav nad 2 miliony korun, a to za opravu bývalé židovské synagogy, jedné ze stěžejních historických památek města, ve které sídlí Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana. Město tu opravilo fasádu, došlo na rekonstrukci klempířských prvků, dešťového svodu i na repasování oken.

„Máme ohromnou radost. Krajská vítězství v kategoriích malá i velká památka i třetí místo v republice považuji za velký úspěch. Potvrzuje se tím, že město Uherské Hradiště je v péči o historické památky velmi aktivní a úspěšné. Udržet naše kulturní dědictví v dobré kondici pro další generace vnímám jako naši povinnost,“ prohlásil starosta Stanislav Blaha.

Soutěž Památka roku, kterou každoročně organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, je jednou z forem podpory obnovy kulturního dědictví a dělí se na kategorie podle nákladů na obnovu – malá, do dvou milionů a velká, nad dva miliony korun.  Tentokrát se přihlásilo 45 objektů ze 14 krajů.

Opravené varhany mařatického kostela. Foto: město Uherské Hradiště

Celostátní výsledky Památky roku 2022

  1. kategorie

1.místo: Špýchar v areálu usedlosti č. p. 6 – Myštice

2.místo: Rodný dům Sigmunda Freuda – Příbor

3.místo: Varhany z kostela Nanebevzetí Panny Marie – Uherské Hradiště

  1. kategorie

1.místo: Kumpánova zahrada – park Benar – Slaný

2.místo: Hrobka rodiny Brass – Dolní Podluží

3.místo: Kostel sv. Petra a Pavla se hřbitovem – Strýčice