Zlín má před sebou nabitý kulturní rok

Foto: město Zlín

ZLÍN – Obyvatelé a návštěvníci Zlína se mohou těšit na rok plný festivalů, jarmarků a kulturních akcí. Kromě hojně využívaného parku Komenského se řada z nich uskuteční i na zrekonstruovaném tržišti, náměstí Míru a naproti vily Tomáše Bati. „Naším cílem je, aby se Zlíňané chodili více bavit do centra města, což by měl být signál pro soukromou sféru k otevření klubů, které ve Zlíně tolik chybí,“ uvedl primátor města Jiří Korec.

Již ve středu 5. a ve čtvrtek 6. dubna ožije náměstí Míru tradičním Velikonočním jarmarkem s bohatým kulturním programem. V dubnu proběhne i sportovní akce Dny otevřených sportovišť, na které spolupracuje město Zlín s kulturním a kreativním centrem Živý Zlín. Již 21. a 22. dubna naváží na velmi úspěšný první ročník, který proběhl v loňském roce. Zlíňané si zdarma vyzkouší více než dvě desítky sportů na sportovištích po celém městě. Víkend zakončí 23. dubna zážitková akce Sportovní náměstí, která nabídne bohatý program – od koncertu kapely Křídla přes parkurovou zónu s U-rampou až po ukázku elektromobilů Tesla nebo workshopy s extrémními cyklisty. Děti si užijí šlapací káry, kurz uměleckého graffiti a mnoho dalšího.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Festival Zlín žije se přiřítí se stovkami hudebníků

Léto v krajském městě odstartuje velkolepým třídenním festivalem. Přinese čtyři zóny se stovkami hudebníkům, komunit, artistů, tanečníků a dalších umělců. Festival Zlín žije vtrhne do ulic od 23. do 25. června. „Festival Zlín žije je největší kulturní akce, kterou pořádá město a měl by se stát součástí zlínského kulturního života. Původně se jednalo o akci připravenou speciálně pro loňské oslavy 700. výročí města od první písemné zmínky, ale pro velký úspěch a množství pozitivních ohlasů jsme se rozhodli festival zachovat i pro další roky,” řekl Jiří Korec.

Celý program bude také letos zdarma a opět v něm budou figurovat velká zlínská jména. Na festivalu vystoupí například folkrocková legenda AG Flek, ale i rodačka Dasha, která se spojí s F-Dur Jazzbandem. Přivítáme také devítinásobnou držitelku ceny Anděl Lenku Dusilovou s kapelou a třídenní festivalové dění vyvrcholí vystoupením kultovní skupiny Buty. Žánrově festival doladí rapper Majk Spirit a DJ Ventolin. Chybět nebude ani program pro rodiny, hry se světlem, workshopy a umělci všeho druhu.

Během letních prázdnin proběhne oblíbené Zlínské filmové léto, které se letos rozšíří o nová promítací místa, a to Hotel Tomášov a místní část U Majáku. V rámci letních večerů pod širým nebem proběhne šestnáct venkovních filmových projekcí na sedmi místech jak v centru města, tak i v jeho místních částech.

Podzim začne lampioňákem, rok skončí Adventním Zlínem

Také podzim bude plný kultury. V druhé polovině září ovládne zámek a jeho okolí lampionový průvod doplněný o nový projekt nazvaný Noc bláznů. Ten do veřejného prostoru přinese nejrůznější formy umění – od audiovizuálních děl přes světelné instalace a ohňovou show až po pouliční performery a další bohatý zážitkový program. V říjnu pak zámek pohostí dvoudenní folklorně laděné Slavnosti vína.

Zářijový Kejklířský jarmark má nahradit novinka v podobě dvoudenního gastro festivalu, jehož bohatý kulturní program má být určen všem věkovým skupinám. Náměstí Míru obsadí na dvě desítky zajímavých foodtrucků s nejrůznějšími delikatesami české i zahraniční gastronomie. V listopadu nebude chybět ani Mezinárodní festival outdoorových filmů s besedami o cestování, Svatomartinské hody a konec roku bude tradičně patřit Adventnímu Zlínu.