Vsetínská nemocnice uvítala tisícího dárce krve, připojili se i gymnazisté

Foto: Vsetínská nemocnice

VSETÍN – Do Vsetínské nemocnice přišlo letos darovat krev již přes tisíc dobrovolníků. Tím jubilejním se stal v pondělí pan Jiří Vařejka. Ve stejný den se ke společnému dárcovství připojili také studenti Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříčí.

Jubilejní dárce neskrýval údiv. „Jsem překvapený, že jsem zrovna já jubilejním dárcem. Tisíc odběrů, to je podle mě docela veliké číslo. Já osobně jsem tady teprve potřetí,“ prohlásil Jiří Vařejka ze Vsetína.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Prozradil také, jak je s odběry v nemocnici spokojený. „Je to tady milé, příjemné, a vůbec to nebolí. Dřív jsem měl trochu obavy, ale vy to tady umíte, je to bezbolestné,“ pravil s úsměvem.

Dárcovství si vyzkoušela desítka gymnazistů

O chvíli později usedli na odběrová křesla i gymnazisté z Valašského Meziříčí. Stejně jako jejich kolegové ze vsetínského gymnázia, zdravky, průmyslovky a Kostka školy se zapojili do společného dárcovství. „Přijelo nás deset,“ informoval učitel Filip Dřímal. Spolu s ním krev darovalo devět studentů. „Tři studenti si už vyzkoušeli dárcovství plazmy, co se týká krve, jsou ale všichni prvodárci. Nezaregistroval jsem ale u nich žádné obavy, na odběr se těšili,“ vysvětlil vyučující.

„Já osobně jsem dlouholetý dárce krve, považuji to za velmi důležitou věc. Vnímám, že registr dárců potřebuje omladit, obnovit. Rád využívám ve škole možnosti oslovit další dárce, ale abych si nepřisuzoval cizí zásluhy, dnešní odběr organizovala kolegyně, já ji dnes jen zastoupil, protože byla nemocná. Zásluhy patří kolegyni Karolíně Mikulcové,“ nezapomněl zdůraznit Filip Dřímal.

Přihlásit se mohou jednotlivci i skupiny

Právě výzvy ke společnému dárcovství jsou letošním hlavním programem hematologického a transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice. V lednu se připojili strážníci Městské policie Vsetín, následovala vsetínská zdravka, nadační fond Svět oken a nedávno také Vrchařská koruna Valašska, která vede nejen ke sportu, ale také k podpoře zdraví a dárcovství. Společně krev darují až čtyřikrát ročně. K výzvě se připojují hasiči, sportovní i zájmové skupiny, ale také rodinné týmy. Cílem je omlazení a doplnění registru.

„Jednotlivci se mohou jednoduše přihlásit prostřednictvím elektronického objednávkového systému, odkaz najdou na webu oddělení,“ vysvětlila Vendula Mlčáková z hematologického a transfuzního oddělení. Ke společnému dárcovství se mohou skupiny hlásit i telefonicky, a to na telefonním čísle 571 818 602.