Baťovka začne využívat nový robotický systém pro operace. Vyzkoušet si ho může i veřejnost

Foto: KNTB

ZLÍN – Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně zakoupila nejnovější verzi robotického operačního systému Da Vinci. Robotický systém využijí v budoucnu odborníci z oborů urologie, chirurgie a gynekologie, bude první ve Zlínském kraji.

Systém si již mohli vyzkoušet zdravotníci z Baťovy nemocnice přímo na pracovišti, jednalo se zatím o demo verzi. „Ostrá“ verze přístroje bude v provozu od října. „V tuto chvíli provádíme rekonstrukci centrálních operačních sálů tak, aby jeden z nich sloužil právě pro robotické operace. Bude to velký posun zejména pro pacienty, operace robotem je šetrnější pro pacienta a optimalizuje práci operujícího lékaře – umožní mu zachovat plnou přesnost při menší fyzické námaze,“ vyzdvihl ředitel a předseda představenstva zlínské nemocnice Jan Hrdý.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Nejčastěji budeme robotické operace provádět u nás na urologii. Robotický systém využijeme například při radikálních prostatektomiích, u resekcí tumoru ledvin nebo při plastické operaci ledvinné pánvičky,“ přiblížil primář urologického oddělení MUDr. Martin Kučera.

Chirurg vidí 3D obraz pacienta a ramena navádí joystickem

A jak vlastně funguje robot Da Vinci Xi? Chirurgická základna má čtyři pohyblivá ramena, která drží chirurgické nástroje a kameru. Konce ramen s nástroji se zavedou do těla pacienta a chirurg operuje tak, že tato ramena ovládá na dálku. Ramena se pohybují všemi směry a umožňují 360stupňový pohyb nástroje. Druhou částí robota je ovládací konzole. Chirurg u ní sedí, dívá se do průzoru, kde vidí 3D obraz snímaný kamerou uvnitř těla pacienta, a joystickem ovládá robotická ramena. Robotický systém naprosto eliminuje třes a vylepšuje pohyb chirurga.

Třetí a čtvrtou část robotického systému tvoří přístrojová věž a operační stůl. Věž obsahuje nezbytné přístroje a počítačový systém. Stůl je s celým systémem plně synchronizovaný, takže i při zavedení chirurgického nástroje do těla pacienta jím lze pohybovat.

Robotický operační systém pořídila nemocnice díky dotacím REACT-EU za více než 65 milionů korun. Demo verzi přístroje si bude moci vyzkoušet také zlínská veřejnost, a to od 2. do 5. října v prostorách Obchodního domu Zlín.

Foto: KNTB
Foto: KNTB