Od tichého vína k medovině a ciderům – vláda hledá, co by ještě zdanila

Zdroj: Pexels/Ehioma Osih

ČESKO – Diskuse na téma zdanění tichých vín se táhne v podstatě od chvíle, kdy vláda začala sestavovat konsolidační balíček. Ten by měl postupně zacelovat díru ve státním rozpočtu, který je již ve stomiliardovém mínusu. Jelikož právě tichá vína, resp. jejich zdanění, jsou pomyslnou „Pandořinou skříňkou“, do balíčku nakonec zahrnuta nebyla. To však neznamená, že by se ministerstvo financí, které s tímto návrhem přišlo, vzdávalo. Jednání na toto téma tedy dále probíhají a vedle tichých vín se pozornost nově zaměřuje i na medovinu či cidery…

Daně a alkohol

Už za necelý týden bude sněmovna projednávat v závěrečné fázi soubor vládních úspor. V balíčku nakonec zdanění tichého vína není, a to navzdory faktu, že všechny ostatní alkoholické nápoje, a to včetně piva, podléhají spotřební dani. Ta se ovšem tzv. tichých vín – a nejen jich – netýká. Nulová spotřební daň se totiž v souladu s platnou legislativou vztahuje na všechny produkty, které vznikají kvašením a mají velmi nízký obsah alkoholu, a to do 10 %. Konkrétně se tedy jedná ještě o medovinu a cidery. A jelikož se vládní koalice zejména kvůli lidovcům, jejichž voličskou základnou je především jih Moravy, nedokáže shodnout na zdanění tichých vín, začali se poslanci zabývat tím, zda nezdanit alespoň zbytek produktů, které prozatím zdanění unikaly. Tedy právě medovinu a cidery.

Zastánci spotřební daně z vína, a to včetně ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), chtějí tímto způsobem zlepšit hospodaření státu. „Já jsem pro, abychom tuto daň zavedli. Bavme se o parametrech a způsobech, jak to provést,“ uvedl tak přímo Stanjura. Lidovci jsou naopak zásadně proti a obávají se o konkurenceschopnost českých vinařů. Nakolik je tato obava relevantní, je však otázkou. „Na 70 procent vína se do Česka dováží, takže je namístě hledat spíše způsoby, jak podpořit vinaře české a moravské, a ne ty zahraniční,“ shrnul místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl (ODS).

Zdanit medovinu a cidery?

Ačkoliv ke zdanění tichého vína je kritická kromě lidovců i opozice, v otázce zdanění dalších souvisejících produktů již jednotná není. „Co se týká ciderů nebo medoviny, s tím my nemáme problém, když se zvýší spotřební daň. Ale u českých vinařů to problém je,“ uvedl tak předseda poslaneckého klubu SPD, Radim Fiala. Alena Schillerová (ANO) pak naopak shrnula, že byla vždy proti zavádění spotřební daně na tiché víno i na související produkty. Jak také dodala, vhodné by bylo nalezení řešení celounijního, které by podmínky napříč zeměmi Evropské unie sjednotilo

Další jednání…

Ačkoliv vládní pracovní skupina tedy začala řešit, co vše by ještě bylo možné zdanit, ministerstvo zemědělství debatu o zdanění dalších produktů řazených do kategorie tichých vín nepovažuje za konstruktivní. „Na základě koaliční dohody vedeme debatu o tom, zda zdanit tiché víno – a jen a pouze to. O žádných jiných nápojích řeč nebyla, nyní záleží především na tom, zda u tichého vína dojde ke shodě na nějakém novém modelu zdanění v rámci spotřební daně,“ vysvětlil tak ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pracovní skupina se kvůli možnému zdanění tichého vína sejde znovu ve druhé polovině října, definitivní verdikt by mohl být znám do konce roku.