Únikovky, umělá inteligence, koncerty. To vše nabídne Noc vědců ve Zlíně

Foto: archiv UTB

ZLÍN – Co to je sloní zubní pasta? Jaký mikrosvět skrývá lidské tělo? Jaké jsou taje virtuální reality? To vše a ještě víc se mohou dozvědět návštěvníci Noci vědců, kterou pořádá Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně v pátek 6. října.  Před samotnou Nocí vědců se v pondělí 2. října uskuteční tematický Hospodský kvíz.

Ústředním motivem letošní Noci vědců je TAJEMSTVÍ a není tajemstvím, že i letos si Univerzita Tomáše Bati připravila bohatý program pro malé i velké kutily a badatele. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky a experimenty ze všech zákoutí vědy, kterým se UTB věnuje – od polymerů, životního prostředí, robotů a virtuální reality až k uměleckým, ekonomickým a humanitním disciplínám. Kromě toho mohou zažít přednáškový Science Café maraton, sekci krátkých tzv. Pecha Kucha prezentací, projekci filmů z aktuálního ročníku festivalu Academia Film Olomouc, workshopy v laboratořích, výstavu uměleckých děl vytvořených umělou inteligencí či možnost malovat nebo psát pohádky za asistence AI.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zkrátka nepřijdou ani mladší účastníci, pro které si Gymnázium TGM, otrokovické Experimentarium a kreativní dílna ROBOTA připravily bohatý program. Malí kutilové si vyzkouší třeba laserovou řezačku, speciální „opilecké“ brýle, budou si moct vyrobit sloní zubní pastu nebo dokonce usednou do fakírského křesla. Úplnou novinkou v programu jsou pak dvě únikové hry, v jedné návštěvníci poodhalí tajemství univerzitní knihovny, druhá bude pro jazykové nadšence, kteří si chtějí otestovat své znalosti angličtiny. A večer završí v atriu rektorátu UTB koncert česko-slovenské jazzové a bluesové legendy Petera Lipy s kapelou.

Letos na návštěvníky čeká i bonus v podobě Hospodského kvízu. Ten se uskuteční ještě před Nocí vědců, v pondělí 2. října v prostorách studentského klubu v budově kolejí na ulici Štefánikova. „Účastníky čeká obvyklých 56 otázek v 5 kolech a také speciální ceny organizátorů Noci vědců. Jednotlivé týmy navíc budou moci porovnat své výsledky se soutěžícími v dalších městech,” popisuje koordinátorka akce Iva Čermáková.

Program Noci vědců se bude odehrávat v budově Fakulty technologické a letos poprvé také v budově rektorátu UTB. Všechny informace o programu jsou dostupné na webu Noci vědců. Koncert Petera Lipy bude volně přístupný a stejně jako zbytek Noci vědců nebude návštěvníky nic stát.

Noc vědců se v tomto termínu koná v celé České republice. Vědecký program si připravilo téměř 80 organizátorů z řad univerzit, hvězdáren, science center a dalších vědeckých pracovišť.