Češi žijí stále častěji na dluh. Kritické vánoční období stáhne do půjček mnohé další

ČESKO – Češi stále častěji řeší své finanční potíže půjčkami. Nyní se přitom blíží období, kdy si řada lidí půjčuje i na vánoční dárky. Ačkoliv půjčky obecně nelze zcela zatratit, jelikož mohou skutečně vyřešit nenadálé situace, v případě tzv. zbytných výdajů by se jich lidé měli ideálně vyvarovat. Jaká skupina lidí v Česku padá do dluhů nejvíce? A nač si při výběru půjčky dávat pozor?

Neveselá data o zadlužení

Ve 3. čtvrtletí letošního roku vzrostlo zadlužení Čechů meziročně na více než 3 biliony korun, což je nárůst o 3,5 %. Sice klesal počet dlužníků v prodlení, ale zvýšil se objem krátkodobého dluhu ohroženého nesplácením, a to zejména u třicátníků, ale také těch ve věku od 15 do 24 let. „Toto výrazné zadlužení populace ve věku od 15 do 30 let je jedním z nejvýraznějších aktuálních trendů. Tito mladší lidé se výrazně zadlužují zejména krátkodobě, což lze považovat za důsledek toho, že v této skupině není vysoká finanční gramotnost,“ vysvětlil tak analytik Štěpán Hájek. Dodal také, že právě mladí lidé jsou často vlivem inflace k dluhům nuceni přistoupit. Naopak u lidí s dlouhodobým dluhem platební morálka zůstává velmi dobrá a nadále se dokonce zlepšuje.

Příjmy a úspory

Vycházet s příjmy je pro mnoho domácností stále obtížnější. Čím dál více lidí nemá možnost jakkoliv spořit. Finanční poradci přitom radí, že by lidé měli mít finanční rezervu na 3-6 měsíců. Jak potom naznačují čísla z listopadového průzkumu společnosti IPSOS, na 40 % Čechů dokáže každý měsíc uspořit mezi dvěma a deseti tisíci korunami. Úspor ve výši od 500 do dvou tisíc je každý měsíc schopno na 32 % Čechů. Dalších 17 % české populace měsíčně ušetří jen do pětistovky. Pouze 11 % se pak týkají měsíční úspory ve výši nad 10 tisíc. To sice nezní zrovna „kriticky“, jenže je třeba dívat na situaci komplexně. Informace, že v Česku žijí těsně nad hranicí chudoby asi 2 miliony lidí a pod ní celý milion, totiž rozhodně nijak pozitivně nevyznívá.

Jak navíc doplnil Daniel Hůle z dluhové poradny organizace Člověk v tísni, řada lidí postupně vyčerpává nebo již plně vyčerpala své úspory. Zejména jednorázové větší výdaje se tak stávají problémem. Počty domácností, které mají problém pokrýt své běžné výdaje, totiž rostou. Výdaje se stále zvyšují a k jejich dalšímu nárůstu dojde i po novém roce. Navíc prostor pro úspory byl již v mnoha ohledech plně vyčerpán.

Kritické Vánoce za dveřmi

Bohužel blížící se Vánoce znamenají další nárůst zadlužení českých domácností. „Je to historicky kritické období, a to bez ohledu na to, jaké jsou tu turbulence a zdražování. Vánoce u nás jsou konzumní svátek spojený s drahými dárky,“ objasnil Hůle. Problémem však je, že např. rodiny s dětmi čelí mnoha souvisejícím tlakům, kdy děti – aby nebyly vyloučeny z kolektivu – „musejí“ vlastnit také určité věci, a tedy i dostávat drahé dárky. Je však namístě apelovat na ty, kteří by o půjčce na dárky uvažovali, aby si tento krok rozmysleli. Půjčky dle Hůleho dávají smysl v kritických situacích – ale i tehdy je třeba zvažovat jejich poskytovatele. Lidé by se tedy rozhodně měli vyhýbat mikroúvěrovým společnostem a ideálně půjčku řešit s vlastní bankou. Namístě je také věnovat pozornost nejen ceně v případě dobrého splácení, ale také tomu, co nastane, pokud dojde k prodlení.