Řidič autobusu za vážnou havárii u Tlumačova nemohl, rozhodl soud

Foto: HZS ZK

ZLÍN – Řidič autobusu Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice, který se stal v květnu 2019 účastníkem vážné dopravní nehody na křižovatce u Tlumačova, je nevinen. S konečnou platností o tom v hlavním líčení 14. prosince rozhodl Okresní soud ve Zlíně. Rozsudek je pravomocný.

Po letech od vážné dopravní nehody, ke které došlo na křižovatce silnic v Tlumačově, v lokalitě Skály, si může řidič autobusu Karel Ondráček oddechnout. Okresní soud rozhodl v hlavním líčení, že nenese na dopravní nehodě žádnou vinu a neměl možnost jí předejít. „Platí to i přes to, že když autobus vyjížděl z vedlejší silnice od Štěrkoviště, zkřížil cestu nákladnímu automobilu, který jel po hlavní směrem na Tlumačov. Kdyby totiž vozidlo na hlavní silnici jelo nejvýše maximální povolenou rychlostí, a ne výrazně rychleji, ke střetu by nedošlo. Autobusová linka č. 55 v Otrokovicích tehdy vedla od Štěrkoviště po výlukové trase, která se na okraji katastru Tlumačova napojovala z vedlejší silnice na silnici I/55,“ uvedl mluvčí Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Vojtěch Cekota.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Soudy se vlekly čtyři a půl roku

Trestní stíhání řidiče pro těžké ublížení na zdraví z nedbalosti začalo v únoru 2020. V dubnu 2021 zlínský okresní soud nejprve Karla Ondráčka zprostil obžaloby. Státní zástupce se odvolal. Krajský soud v Brně v červnu 2021 rozsudek zrušil a vrátil zpět k projednání a rozhodnutí okresnímu soudu. Zpracovávalo se několik znaleckých posudků.

V prosinci 2022 odsoudil okresní soud řidiče autobusu k podmíněnému trestu odnětí svobody na šest měsíců a trestu zákazu řízení motorových vozidel na jeden rok. Řidič nákladního automobilu dostal podmíněný trest odnětí svobody na deset měsíců a zákaz řízení na čtyři roky.

Následovalo opět odvolání ke krajskému soudu. Ten však tentokrát svým usnesením z března 2023 odvolání zamítl. Oba obvinění proto podali dovolání k Nejvyššímu soudu. V červnu 2023 Karlu Ondráčkovi Nejvyšší soud vyhověl, zrušil usnesení Krajského soudu v Brně i předchozí rozsudek okresního soudu a přikázal Okresnímu soudu ve Zlíně, aby věc týkající se řidiče autobusu znovu projednal a rozhodl.

Při havárii se zranili tři lidé

Nehoda se stala 29. května 2019. V autobusu cestovaly tři osoby, které se při srážce zranily. Řidič autobusu vyvázl bez zranění na rozdíl od řidiče dodávky, který v ní zůstal zaklíněn. „Samotný proces vyproštění byl velmi komplikovaný. Po celou dobu byl muž pod dohledem lékaře a záchranářů. Po vyproštění byl těžce zraněný muž transportován do sanitky a předán lékaři,“ popsala tehdy mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

„U zmíněné dopravní nehody v Tlumačově bylo prokázáno, že nákladní automobil jel po hlavní silnici rychlostí nejméně 93 kilometrů v hodině, ačkoli zde byla dopravní značkou maximální rychlost omezena na padesátku. Rozhledové poměry řidiči autobusu při takové rychlosti nákladního vozidla nedaly čas na reakci. Náklaďák narazil levou přední částí do boku autobusu,“ sdělil Vojtěch Cekota.

Karel Ondráček si může oddechnout

Nyní šestapadesátiletý Karel Ondráček dál řídí autobusy a trolejbusy MHD. Vykonává tuto profesi již od roku 2002 a kromě nešťastné události u Tlumačova jezdil vždy bez nehody. „Jsem rád, že to mám konečně za sebou a že se prokázalo, že jsem nevinen. A děkuji také svému zaměstnavateli, že mi umožňuje dál řídit a že mi přidělil jinou práci v období, kdy jsem řídit nesměl,“ prohlásil po opuštění soudní síně Karel Ondráček.

„Vážíme si skutečnosti, že náš pracovník nic neporušil. Bezpečná jízda našich autobusů a trolejbusů a dodržování dopravních předpisů je pro nás prioritou, závazkem vůči cestujícím i ostatním účastníků silničního provozu,“ řekl po vynesení osvobozujícího rozsudku ředitel DSZO Josef Kocháň.

Foto: HZS ZK
Foto: HZS ZK
Foto: HZS ZK