Galerie Václava Chada na zlínském zámku slaví 10 let

Foto: archiv GVCH

ZLÍN – Kulatých 10 let slaví v tomto roce Galerie Václava Chada sídlící na zámku ve Zlíně. Za tu dobu má za sebou 71 výstav a pro letošek chystá další, včetně té, která bude na podzim věnována oslavám výročí.

Už 10 let se na zlínské kulturní mapě nachází Galerie Václava Chada. Za tento čas pro veřejnost připravila nejen na sedm desítek výstav, ale také doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek, přednášek nebo workshopů. „Deset let kreativity, inspirace, vášně a vzrušujících vizuálních příběhů. S umělci, návštěvníky i našimi podporovateli společně vytváříme příběhy a zaplňujeme svět barvami,“ tak vnímá dosavadní historii galerie její vedoucí a kurátorka Miroslava Ptáčková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

K výrazným počinům patřily výstavy Adrieny Šimotové „Grafitový anděl“, „Obrazy“ Theodora Pištěka nebo fotografická „Takoví jsme byli?“. Dlouhodobě jsou v hledáčku galerie absolventi baťovské Školy umění. V průběhu své existence tak představila díla Václava Chada, Alexe Berana, Milady Schmidtové, Jana Rajlicha nebo Miroslava Šimordy. Několikrát také uvedla sklářské umělce, například Stanislava Libenského a Jaroslavu Brychtovou, Petra Stanického či Michaelu Spružinovou.

Hlavní část oslav se uskuteční na podzim, a to formou výstavy „Opět spolu – 10 let Galerie Václava Chada“, kdy budou znovu vystavena umělecká díla autorů, jež galerii provázeli po celou dobu její existence. „Bude naším poděkováním všem, kteří se s námi podělili o své umělecké vizionářství a měli jsme možnost se s nimi setkat na této nezapomenutelné cestě,“ doplňuje ředitelka galerie Dagmar Výlupková.

Plán výstav na rok 2024

  1. 12. 2023 – 16. 2. 2024 – František Stöhr a František Navrátil – Z ticha ke světlu – dvojí osud, dvojí sochařské dílo, jedno přátelství
  2. 12. 2023 – 16. 2. 2024 – LOOP – výstava absolventů Ateliéru Designu skla
  3. 3. – 10. 5. Ateliér „kresby“ Livie Kužuškové
  4. 5. – 13. 8. Zdeněk Rozkopal
  5. 5. – 13. 8. Štěpán Zavřel
  6. 9. – 8. 11. Opět spolu – 10 let Galerie Václava Chada
  7. 12. 2024 – 28. 2. 2025 Svatopluk Slovenčík
  8. 12. 2024 – 28. 2. 2025 Slow fashion: začni u sebe