Vypadají jako běžné cukrovinky, mohou ale způsobit řadu problémů. Produkty s HHC čeká regulace

Zdroj: Pexels/ Kindel Media

ČESKO – Před pár dny vzbudil mediální pozornost případ několika školáků, kteří se přiotrávili bonbony s látkou označovanou jako HHC. Nejedná se přitom o nic ojedinělého – tento typ cukrovinek je na trhu volně dostupný a jejich prodej není regulován. Podobná je situace také v případě dalších látek, které mohou být pro děti škodlivé, např. kratomu či energy drinků. I proto se vláda chystá trh s nimi regulovat a prodej omezit.

Co „dokáže“ HHC?

HHC je konopná látka, která má řadu omamných účinků. Ty jsou sice slabší než v případě také známé látky THC, ta je však přírodní, zatímco HHC vzniká výhradně v laboratořích. „HHC je stoprocentně syntetické,“ potvrdil pak Jan Martin Paďouk, který se zaměřuje na výzkum a vývoj konopných produktů. Na trhu je přitom produktů, které HHC obsahují, řada – a mnohé z nich vypadají jako zcela běžné potraviny. Velmi populární jsou tak např. HHC gumoví medvídci. Tato cukrovinka po požití zvyšuje srdeční tep, navozuje euforii, zvyšuje pocit relaxace, někdy způsobuje i halucinace. Dostavit se však mohou také úzkosti, paranoia či zrychlený tep, což je dle odborníků již projevem intoxikace.

Doporučená denní dávka HHC (pro dospělé) se pak pohybuje v maximálním rozmezí 30-40 mg, přičemž toto množství může být obsaženo i v jediném bonbonu a navodit stav trvající i 3-4 hodiny.

Jak na regulaci?

Produkty s HHC jsou přitom poměrně dostupné a vedle toho, že řada z nich připomíná sladkosti pro děti, není jejich prodej v podstatě nijak regulován. Byť v kamenných prodejnách je dětem obvykle neprodávají, je možné zakoupit je volně např. v prodejních automatech – na nich je sice uvedeno, že zboží je určeno osobám starším 18 let, ale věk nakupujících následně nijak ověřován není. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil tak již vyzval i výrobce, aby produkty z prodeje stáhli a dětem je neprodávali.

Více systémově se pak situaci chystá řešit vláda, která plánuje omezit nejen prodej cukrovinek s HHC, ale i kratomu a dalších problematických produktů. Vše by měla změnit novela, dle níž by např. výrobky s HHC mohli kupovat jen dospělí v kamenných prodejnách. Kromě toho by měly být zavedeny také nové kategorie látek. Mezi psychoaktivní by měly patřit ty, u kterých se předpokládá, že ovlivní mozek a vnímání člověka, i když jejich přesné dopady na zdraví nejsou známé. Budou tak sloužit k výzkumným účelům. Když se prokáže jejich závadnost, dostanou se mezi zakázané, pokud budou vyhodnoceny jako psychomodulační, tak je za určitých podmínek bude možné užívat – jednat by se přitom mělo nejen o HHT, ale třeba i kratom. Prodej by pak měl být umožněn jen prodejcům s licencí a na balení by také mělo být uvedeno množství aktivní látky, dávkování a zdravotní varování. Podle Vobořila by novela měla řešit i vzhled výrobků tak, aby pro děti nebyly tolik lákavé

Než legislativa vstoupí v platnost, je namístě, aby rodiče své děti o rizicích a účincích volně dostupných návykových látek informovali.

Zpřísnění se chystá také pro prodeje energetických drinků – v jejich případě je hlavní problém s vysokým obsahem kofeinu, na který dětský organismus reaguje jinak. Potíže ale působí i vysoký obsah cukru, kdy pouhá jedna plechovka nápoje obsahuje tolik cukru, kolik by dítě mělo zkonzumovat za celý den.