Realitní trh v Česku roste, přesto je dostupnost bydlení u nás jedna z nejhorších v EU

Zdroj: Pexels/ MART PRODUCTION

ČESKO – Dle odborníků trh s realitami začíná po několika krizových letech postupně pomalu růst. Přesto v Česku není situace nijak růžová – a vlastně nelze ani čekat nějaké její významné zlepšení. Jaké jsou tedy ceny nemovitostí v Česku a proč je tuzemský trh tolik „pokřivený“?

Jak se realitní trh vyvíjí?

Díky snížení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB) se hypotéky postupně stávají dostupnějšími. I díky tomu lidé znovu začínají uvažovat o pořízení nemovitostí. I když ale také nominální mzdy a vlastně i HDP, tedy celá ekonomika, rostou, přesto se rozevírají nůžky mezi cenami bytů a příjmy lidí. „Pokud se na to podíváme z pohledu posledních několika let, ceny nemovitostí jsou o cca 50 % vyšší, zatímco mzdy vzrostly asi jen o čtvrtinu,“ shrnul ekonom Jakub Seidler.

Tento příjmově-cenový nepoměr je přitom de facto českým specifikem i vzhledem k dalším evropským zemím, a to zejména v období po koronavirové pandemii. „Ten skokový růst cen nemovitostí po covidu byl unikátní i v mezinárodním srovnání. V některých žebříčcích jsme se ocitli na špici,“ dodal Seidler. Ve srovnání nerovnováhy mezi cenami nemovitostí a příjmů je tedy Česko až na 26. příčce ze všech zemí EU, za námi pak následují Rakousko a Portugalsko. Naopak nejmenší poměr příjmů vzhledem k cenám nemovitostí je v Rumunsku, Bulharsku a Finsku. A z hlediska cen tuzemských nemovitostí data ukazují, že za poslední dekádu vzrostly o 125 %, kdežto průměr celé EU není ani poloviční. To v praktické rovině znamená, že na konci loňského roku stál v Česku metr čtvereční v nových bytech v průměru 118 tis. Kč. Hodnota starších bytů je přibližně na polovině, tedy cena za metr čtvereční se pohybuje v průměru kolem 60 tisíc. A ceny rodinných domů rostly, průměrný dům pak stojí okolo 5,3 milionu.

Nedostupnost bydlení přetrvá

Vzhledem k situaci na trhu s nemovitostmi tak lze čekat, že dostupnost bydlení se i navzdory oživení realitního trhu jen tak nezlepší. Ostatně ani velmi bonitní příslušníci střední třídy nebyli schopní v posledních letech na hypotéky administrativně (tedy z hlediska výše platu a také úspor) dosáhnout. „Nedostupnost bydlení v posledních letech výrazně vzrostla a je otázkou, jak se situace bude vyvíjet dál. Lze asi čekat, že ten nesoulad mezi výší mezd a cenami bytů zůstane stále vysoký a snižování nedostupnosti bydlení bude velmi pomalé a spíš takové, že ceny nemovitostí porostou pomaleji než příjmy domácností,“ objasnil Seidler s tím, že půjde o velmi dlouhodobý proces, který bylo u nás možné pozorovat např. v období po globální finanční krizi.

Podle dalšího z odborníků, Milana Ročka, je však pozitivní minimálně to, že na trhu je nyní výběr bytů poměrně velký – a to díky tomu, že v posledních letech o ně nebyl z objektivních důvodů takový zájem. Nakolik tento stav ale dostupnost bydlení ovlivní, je otázkou. A to i s ohledem na již zmiňované ceny nemovitostí, které jsou pro velké množství lidí v Česku jednoduše z podstaty věci nedostupnými.