Slavičín má novou ochranu proti povodním

Foto: město Slavičín

SLAVIČÍN – Změna klimatu a s ním související nevyzpytatelné změny počasí přiměly vedení Slavičína k zajištění lepší ochrany proti povodním. Součástí řešení je i digitální verze protipovodňového plánu a snímání hladiny vody.

Běžná výška hladiny místního vodního toku Říka je jen okolo 20 centimetrů. I tento drobný tok ale může právě při povodňových stavech nabrat výšku výrazně přes jeden metr. Součástí ochrany je proto digitální hladinoměr, který výšku hladny setrvale monitoruje a přenáší do online prostředí. Ochranu před povodňovou vlnou dále zesiluje také nedávno vybudovaný poldr v místní části Nevšová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Digitální verze povodňového plánu umožňuje vzdálený přístup přes systém POVIS, který na webu města občané naleznou v sekci „Ochrana obyvatel“. Dokument nastiňuje způsob organizace záchranných a zabezpečovacích činností při povodních, které vyžadují vysokou součinnost mezi hasiči, městem a dalšími organizacemi či firmami na území obce. Projekt Slavičín uskutečnil za přispění prostředků z Evropské unie

Jak potvrdil starosta Tomáš Chmela, Slavičínu se nejničivější povodně naštěstí spíš vyhýbaly. „Stoletou vodu Slavičín zažil v roce 1972 a poslední blesková povodeň město zasáhla v roce 2020. Ta přinesla srážky o síle 37 litrů na metr čtvereční, které nestíhala brát kanalizace hlavně v centru města. Naštěstí natropila menší škody v podobě vytopených sklepů a zahrad. I tak ale náklady na jejich likvidaci šly do statisíců korun,“ připomněl starosta.