Výplach nosu může zmírnit opakované rýmy. Jak si jím neuškodit, ale pomoci

Foto: Rýdlová J., konvička na výplach nosu

Ucpaný nos při nachlazení, záněty dutin (tzv. sinusitida) nebo alergie na prach či pyl dokážou pořádně potrápit nejen děti, ale také dospělé. Problém je zejména, pokud se tyto potíže opakovaně vracejí. Uvolňovat totiž nos používáním klasických nosních kapek lze efektivně pouze krátkodobě. Při jejich častém používání naopak hrozí, že nám ublíží. Vysuší totiž nosní sliznici, která se tak stane náchylnější ke zranění a k infekci.

V současnosti stoupá popularita tzv. nosních konviček, které slouží k výplachům nosu. Mnoho lidí na tento způsob nenechá dopustit, protože jim pomohl snížit počet infekcí a také zmírnil jejich průběh. Má však naneštěstí také svá úskalí.

Nejde o módní výstřelek

Výplachy nosu mají své kořeny ve východní medicíně, která je pojímala jako součást osobní hygieny. Jejím cílem bylo zvlhčit nosní dutinu, zvýšit odolnost sliznice a také odstranit přebytečné hleny. O této metodě se ještě donedávna příliš nemluvilo, praktikovali ji zejména někteří přívrženci jógy a alternativní medicíny a dále ti, kterým klasická medicína příliš nepomohla. Časy se však změnily. Speciální nosní konvičky jsou nyní v běžné nabídce téměř každé lékárny a informační letáčky k jejich použití najdete v čekárnách mnohých ordinací.

Levné a jednoduché

Konvičky jsou cenově dostupné (cca 250 Kč), zpravidla vyrobené z plastu, který lze desinfikovat krátkým vyvařením. Výplach nosu se většinou provádí fyziologickým roztokem (0,9% NaCl), jež připravíte pomocí přiložené odměrky a návodu. K přípravě potřebujete pouze trochu kuchyňské soli a vodu.

Princip výplachu nosu spočívá v tom, že připravený slaný roztok nalejete do jedné nosní dírky, přičemž druhou vám sám vyteče. Zároveň omyje sliznici a vezme s sebou přítomné nečistoty. Zbytek opatrně vysmrkáte vlastními silami. Pro nezasvěcené se jedná o drastickou představu. Ve skutečnosti se sice nejedná o příliš příjemnou proceduru, nicméně není to nic, co by se nedalo vydržet.

Skrytá úskalí

  • Základem je dodržet správný postup. Nejčastější chybou bývá špatný sklon hlavy. Nejlépe je přečíst si pečlivě návod a zhlédnout na internetu instruktážní video.
  • Avšak i když dodržíte správný postup, může se vám přihodit nemilá skutečnost, na kterou výrobci ve svých návodech a letáčcích zpravidla vůbec neupozorňují. Jednou z komplikací mohou být bolesti ucha, které mohou vyústit až v potřebu léčby ušními kapkami, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.  Léčíte-li se na ORL, případně víte, že jste náchylní na bolesti uší či záněty středního ucha, tuto metodu bez porady se svým lékařem raději nezkoušejte. Pokud netrpíte žádnými problémy tohoto druhu, proveďte první výplach velmi opatrně pouze s malým množstvím roztoku a sledujte, jak vaše tělo na proceduru reaguje.
  • Používejte pouze pitnou vodu (často i u ní se doporučuje převaření), jinak by se původně léčivý roztok stal spíše původcem infekce, kterou byste si úspěšně vpravili do těla.