Dvoudenní návštěva prezidenta je u konce. Ohýbal nábytek, setkal se s dětmi a debatoval s občany

Foto: město Zlín

ZLÍNSKÝ KRAJ – Prezident republiky Petr Pavel navštívil během uplynulých dvou dní všechny okresy Zlínského kraje. Vítali ho slivovicí a dobrým jídlem, došlo ale i na chvilky, kdy se musel trochu zapotit.

První návštěva prezidenta směřovala do nábytkářské firmy TON. Při prohlídce továrny si na vlastní kůži vyzkoušel náročnou práci ohýbače nábytku, která se zde dělá stejným postupem, jako před 160 lety.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Slib splněn!

Další kroky vedly Petra Pavla do Mateřské školy Mysločovice, kde si prohlédl školu a v tamní tělocvičně se setkal s žáky. Odtud se přesunul do škol v krajském městě. Nevynechal přitom především Základní školu Slovenská. Přišel sem totiž vyplnit předvolební slib jedné z místních žaček, Andrejce Přikrylové, který jí dal v předvolební debatě. Ta se budoucí hlavy státu v přímém televizním přenosu dotázala, jestli v případě zvolení prezidentem navštíví Zlín a její školu.

Prezident předal Andrejce menší dárek, pozdravil všechny účastníky a zapsal se do školní kroniky. „Pan prezident ctí dodržování slibů a svojí návštěvou ukázal dětem v praxi, co to znamená držet slovo a být vzorem. Prezidenta Petra Pavla jsem osobně pozval na návštěvu našeho města a budu velmi rád, až ho přivítáme také na zlínské radnici,“ ocenil primátor Jiří Korec.

Foto: město Zlín

Dárek z hejtmanství? Motorka a rovnou skleněná!

Prezident se poté přesunul do sídla kraje, kde debatoval se zastupiteli a starosty, a to například o ekonomické situaci Zlínského kraje a jeho pozici z pohledu rozpočtového určení daní. „Hlavním tématem, které v tomto kraji sleduji, je tradice a to, jak se promítá do dneška. Zlínský kraj je jeden z nejhomogennějších, pokud jde o zachování tradic, a to nejenom kulturních, ale i výrobních. Kraj je dnes silný v odvětvích, jako je strojírenství, ale i v moderních technologiích,” prohlásil prezident Pavel na tiskovém briefingu v sídle hejtmanství.

Poté, co se Petr Pavel podepsal do pamětní knihy, převzal od hejtmana dar v podobě skleněné motorky. Tu vytvořil na huti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí zdejší pedagog, sklářský výtvarník a designér MgA. Ondřej Strnadel, který je zároveň velkým motocyklovým fanouškem a autorem trofejí pro mistrovství světa silničních motocyklů v Brně.

Motorka byla ručně tvarována ze žhavé skloviny technikou „z volné ruky“, tedy bez formy, pouze s použitím sklářského nářadí přímo u sklářské pece. Tato technika ručního tvarování skla byla v loňském roce zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Materiálem je sodnodraselný křišťál, který škola taví v dvoupánvové plynové peci.

Den zakončil procházkou po Valašsku

Další firmou, kam prezident během úterního dne zavítal, byla společnost Vasky, sídlící ve Lhotě nedaleko Zlína. Cesta prezidenta poté směřovala na Valašsko, do Rožnova pod Radhoštěm. Ve Valašském muzeu v přírodě si prohlédl areál Valašské Dědiny a Dřevěného městečka. První den v kraji zakončil prezident procházkou k soše Radegasta a následným setkáním se starosty v restauraci Libušín na Pustevnách.

Problém s pozemky ve Vrběticích přetrvává, prezident slíbil pomoc

Na pozvání hejtmana zahájil prezident druhý den v kraji návštěvou areálu bývalých muničních skladů ve Vrběticích, kde v roce 2014 došlo k výbuchům dvou muničních skladů. Hejtman společně se starosty Vlachovic, Lipové a Haluzic, ředitelem krajské policie a Vojenských lesů a statků ČR prezidenta seznámil s aktuální situací v areálu a jeho okolí.

„I po letech trápí okolní obce a majitele zdejších pozemků nedořešený hloubkový pyrotechnický průzkum. Kvůli tomu nemohou lidé bezpečně na své pozemky. S prosbou o pomoc v této věci jsme se obrátili na pana prezidenta, který nám přislíbil pomoc při jednání s kompetentními ministry. Jsem rád, že věc vidí stejně jako my, jeho přístupu si velmi cením,“ řekl hejtman Radim Holiš.

V České zbrojovce Uherský Brod, která patří mezi deset největších výrobců ručních palných zbraní na světě a je jedním z největších českých exportérů, si pak prezident prohlédl výrobu a sbírku zbraní.

Návštěvu uzavřel debatou ve Slováckém divadle

Další zastávkou na prezidentské cestě byla Slovácká hospoda v Hradčovicích, kde na prezidenta čekal společný oběd s několika nositeli titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje, tedy tvůrci, kteří dodržují tradiční výrobní postupy, své umění předávají dál a pomáhají zachovávat často mizející řemesla. Z Hradčovic se přesunul do nedaleké Ostrožské Lhoty, která v loňském roce zvítězila v celostátním kole soutěže Vesnice roku. Prezidenta tu přivítali kromě starosty Romana Tuháčka a zastupitelů také místní občané.

Návštěvu Zlínského kraje zakončil ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti debatou s občany. Ti se ho dotazovali nejen na jeho vztah ke Slovácku, ale i na postoj k otázkám ohledně legalizace marihuany, branné výchovy nebo třeba přijetí eura.

„Oba dny se nesly ve velmi příjemné a přátelské atmosféře. Pan prezident mimo jiné ocenil náš přístup k rozvoji kraje, spolupráci s univerzitou i vznik nové společnosti ZRIA, která bude mít na starosti rozvojové projekty regionu. Shodujeme se také v pohledu na ekonomickou diplomacii, kdy je nutné podporovat naše firmy v zahraničí. Věřím, že tato cesta pro něj byla dobrou ochutnávkou toho, co náš kraj nabízí a zároveň motivací ho zase brzy navštívit. Děkuji všem v kraji za vřelé přijetí pana prezidenta,“ dodal hejtman Holiš.

Foto: Zlínský kraj