Putování za tajemným zlínským hradem odhalí jeho tajemství

Zdroj: Inspirace Zlín

ZLÍN – Po dlouhé pauze se vrací Putování za tajemným zlínským hradem, akce, která naposledy proběhla v roce 2019. V neděli 9. června tak budete mít jedinečnou příležitost projít si trasu lesním terénem až na Hradisko, kde byl postaven ve 13. století hrad. Sraz je v 13:30 u lyžařského svahu.

O tom, že existoval zlínský hrad, vědí jen milovníci historie, což je velká škoda. Právě touto akcí chtějí pořadatelé ukázat cestu k zapomenutému místu. Že se nejedná jen o pověst, přinesl svědectví archeologický výzkum, při kterém byly roku 1940 na Hradisku odkryty pozůstatky opevněného objektu, který je patrný na místě ještě dnes. V lidovém vyprávění zachyceném ve  Starozlínských pověstech Karla Pekárka se o zlínském hradě traduje, že šlo o mohutnou třípatrovou stavbu se dvěma válcovými věžemi. Zdi byly prý silné na dva sáhy a dovnitř se vcházelo přes padací most střežený děly. A dokonce odtud měla vést podzemní chodba až do 3 hodiny vzdáleného Provodova. Hradu i městu pod ním podle legend vládl tajemný rytíř Miloš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Takové po mnoho pokolení tradované představy jsou sice přehnané, ale mají určitý reálný základ. Průzkumy provedené na Hradisku v letech 1938 a 1940 sice vyvrátily představu o rozsáhlém kamenném sídle, ale prokázal, že na tomto místě někdy od druhé poloviny 13.  století stával opevněný objekt – hrad nebo tvrz, který sloužil ještě na přelomu 15. a 16. století. Akce bude takovým happeningem a oslavou historie zlínského hradu. Při prvním ročníku byla slavnostně odhalena informační cedule, která zde zůstala natrvalo. O rok později byla na Hradisku umístěna socha rytíře Miloše. Letos se přímo na akci vytvoří socha Kudlovského draka, který má svůj původ také v pověstech. Dřevěnou sochu draka podpořil soukromý dárce a Nadace Tomáše Bati.

Program akce budou tvořit výklady o historii zlínského hradu, vystoupení Zlínské šermířské skupiny, občerstvení se středověkou tématikou a připravují se také ukázky středověkých řemesel (zpracování vlny, košíkář, středověké pivo, pletení na prstech nebo věštkyně).