Valašské Klobouky potrápily bleskové povodně

Zdroj: HZS

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Valašské Klobouky v pondělí 3. června zakusily velmi silnou bouřku s vydatnými přívalovými srážkami, které způsobily bleskové povodně v několika lokalitách. Kolem 17. hodiny se do města na pomoc sjelo více než pět desítek hasičů ze dvanácti jednotek z celého regionu.

„V pondělí v 19.30 hodin jsme na našem území vyhlásili III. stupeň povodňové aktivity. Blesková povodeň zasáhla především lokalitu na Trhovisku, kde jsme museli k odstranění nánosů a uvolnění odtoku vyslat i těžkou techniku. Voda udeřila také nad sídlištěm Luční, na ulici Cyrilometodějská, v oblasti nad koupalištěm i v dalších ulicích. Řada rodinných domů i komerčních objektů měla vytopené sklepy, proudy vody poškodily chodníky i pěšiny a nyní už víme, že došlo k významným škodám například na nové pumptrackové dráze nebo v areálu ekoparku,“ popsal pondělní situaci starosta Josef Bělaška.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Naštěstí se nezopakovaly historické scénáře, kdy se při bouřce velká voda dostala do oblasti Starého města. „Přívalovou vlnu úspěšně zastavila soustava poldrů a část vody zachytil menší bazén koupaliště. Protože byla večer vydána výstraha na další intenzivní srážky, po 21. hodině jsme po dohodě s HZS Zlínského kraje přistoupili k preventivnímu odčerpání těchto nádrží, abychom zajistili dostatečnou rezervní kapacitu. Práce byly ukončeny asi hodinu po půlnoci,“ uvedl starosta. Některé jednotky pak zůstaly v pohotovosti do rána a kontrolovaly průchodnost kanalizačních vpustí.

Se zvládnutím celé mimořádné situace pomáhali profesionální hasiči z Valašských Klobouk, ke kterým se ihned po výzvě operačního střediska HZS Zlínského kraje připojovaly jednotky SDH z Valašských Klobouk, Brumova, Mirošova, Horní Lidče, Lačnova, Lipiny, Bylnice, Vlachovic, Návojné, Křekova a Smoliny. Hasiči se pustili do odčerpávání vody, čištění propustků, plnění pytlů na protipovodňové zábrany a dalších likvidačních prací. Povodňová komise v úterý 4. června v 7.30 hodin snížila klasifikaci povodňové aktivity na II. stupeň. Počasí už přineslo jen mírné srážky, a tak byl vzhledem ke zklidnění vodních toků stav pohotovosti ve 13.30 hodin odvolán.