Po zásahu bleskem přišel muž na Valašsku o život

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Nejen škody na majetku mají na svědomí letošní bouřky. Zásah blesku může mít fatální následky, k čemuž bohužel došlo nedávno na Valašsku.

Tragická událost se stala ve Zlínském kraji před pár dny. „Naši záchranáři z valašskomeziříčské oblasti vyjížděli k muži, kterého s největší pravděpodobností zasáhl blesk. Bohužel přes veškeré jejich úsilí se pacienta nepodařilo zachránit a svým zraněním na místě podlehl,“ informovala mluvčí záchranářů Gabriela Netopilová Sluštíková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Jak se při zásahu blesku zachovat?

Zásadou číslo jedna při poskytování první pomoci člověku, kterého zasáhl blesk, je podle záchranářů dbát na vlastní bezpečí. „Neprodleně je nutné volat tísňovou linku 155 a dále pak postupovat podle stavu pacienta. Na lince 155 jsou zkušení operátoři, kteří vás v tom nenechají samotné a krok po kroku vás situací provedou do doby příjezdu záchranářské posádky na místo,“ radí Sluštíková.

Pamatujte ale, že přibližně ve třetině případů způsobí zásah zástavu dechu a srdce. V takovém případě je nutné zahájit resuscitaci.

Následky zásahu bleskem? Zástavy dechu, ztráta paměti i popáleniny

Příznaky po zásahu bleskem jsou rozmanité. Od zástavy dechu a oběhu s nutností resuscitovat, přes ztrátu paměti, přechodné oslepnutí či hluchotu nebo různé další neurologické obtíže. Blesk může způsobit popáleniny i závažná vnitřní poranění.

„Tlaková vlna, která vzniká při ohřátí vzduchu při průchodu elektrického výboje, může způsobit odhození těla a vznik závažných traumat v důsledku pádu. Jsou však popisované i stavy po zásahu, kdy se zasažený takzvaně oklepal a zásah přežil bez následků, jen s posttraumatickou stresovou poruchou. Typicky se po zásahu bleskem na kůži vyskytují popáleniny například od kovových součástí oblečení či šperků a takzvané Lichtenbergovy obrazce, jako když mráz kreslí na okno,“ popisuje mluvčí.