V novém školním roce čeká rodiče dětí školou povinných opět celá řada výdajů. Lze je rozdělit na výdaje jednorázové, převážně spojené se začátkem školního roku, a to zejména na pořízení školních pomůcek. Dále na výdaje pravidelné, které zahrnují školní obědy, kroužky, kurzy či výlety. Co mají rodiče letos očekávat? Budou výdaje stejné, nebo vyšší než loni?
Školní potřeby
Začátek nového školního roku je tu za chvíli, takže rodiče školáků čeká v prvé řadě nákup školních pomůcek, tedy především sešitů, obalů, psacích a rýsovacích potřeb, penálů, případně také aktovek. Loni podle průzkumu Pluxee na tyto výdaje počítalo zhruba 35 % rodičů přibližně s částkou 2 000 Kč na jedno dítě a více než 41 % rodičů pak počítalo s částkou mezi 2 000 a 4 000 Kč. Dobrou zprávou pro rodiče je, že ceny těchto školních potřeb se letos pohybují v průměru na podobné úrovni jako loni.
Školní obědy
Kromě jednorázových výdajů spojených se začátkem školního roku jsou tu ale ještě další platby, které rodiče čekají. Pravidelnou měsíční platbu představuje úhrada školních obědů. V únoru loňského roku vstoupila v platnost novelizace vyhlášky o školním stravování, která zvýšila finanční limity na nákup potravin (což je zároveň částka, kterou platí za oběd rodiče). Limity jsou odstupňovány dle věku dítěte. Pro obědy platí následující cenové rozmezí:
- strávníci do 6 let věku 17 až 36 Kč
- strávníci 7 až 10 let 20 až 47 Kč
- strávníci 11 až 14 let 23 až 50 Kč
- strávníci 15 a více let 24 až 54 Kč
Mnohé školy využily této možnosti, a zdražily obědy už v průběhu loňského školního roku. Část tak učiní od letošního září.
Zájmové a sportovní kroužky
Obědy však nejsou jedinou položkou, která zdražovala. Nahoru šly rovněž ceny kurzů a kroužků pro děti. Mnohé podražily už loni, zvláště kvůli cenám energií. V tomto směru se už situace relativně ustálila. Současná inflace je výrazně nižší než v posledních letech, takže ani platby za kroužky či kurzy by již neměly nijak razantně růst.
Dle loňského průzkumu Pluxee přibližně 17 % rodin utratí za kroužky, sporty a další mimoškolní aktivity do 1 500 Kč za pololetí na jedno dítě, 31 % rodin utrati do 3 000 Kč a asi 30 % do 5 000 Kč. Méně často se jedná o částky 10 000 Kč a více, avšak existují i rodiny s těmito vysokými výdaji.
Kde vzít na vše peníze
Zatímco jednorázové výdaje na školní pomůcky patrně zatíží letos rodiče přibližně stejně jako loni, u obědů a financování zájmových a sportovních kroužků lze očekávat mírný růst.
Sociálně slabí rodiče, kteří si nemohou dovolit hradit svým dětem školní obědy, pomůcky či jiné důležité výdaje, mohou zkusit hledat finanční pomoc na webech prostřednictvím různých projektů, např. Patron dětí – společně za lepší dětství, Women for Women – obědy pro děti s podporou MŠMT (projekt pro školy) atd.
Rodičům mohou alespoň částečně s úhradou nákladů na učebnice či školní pomůcky pomoci také benefity od zaměstnavatelů. S benefity pro volný čas lze v kamenných či online knihkupectvích, jako jsou Luxor, Grada či Kosmas, pořídit učebnice či knihy pro školáky. Dále je možné s nimi zaplatit třeba jazykový kurz, kroužky nebo pořídit dítěti nové brýle. Někdy se ovšem stává, že rodiče tyto zaměstnanecké benefity nevyužijí, protože o nich nejsou dostatečně informováni.