Patříte mezi sovy, které sní o tom, že budou ranním ptáčetem. Jenže vždycky se to nějak zvrtne. Navíc se říká, že ranní ptáče dál doskáče, ale dříve chcípne. Takže má vůbec cenu se nějak snažit? Anebo platí, že ranní ptáče bez lahváče vůbec nikam nedoskáče?
Možná nejste ani ranní skřivan, ani noční sova. Můžete totiž klidně být také lev, medvěd, vlk či delfín. Začínáte mít v té zoo trochu zmatek a podezíráte autorku, že se povzbudila výše uvedeným lahváčem? Nikoli, začala jen zkoumat, jaké existují „spánkové“ typy lidí. A je jich rozhodně více, než ony dvě notoricky známé, často se vzájemně naprosto nechápající, kategorie sov a skřivanů.
Co je to chronotyp
Slovo chronotyp není sice příliš libozvučné, nejedná se však rozhodně o nadávku. Jde o odborný výraz, který označuje nastavení vnitřních hodin člověka, tedy to, kdy mu vyhovuje vstávat, ukládat se ke spánku, kdy jeho výkonnost a schopnost soustředit se dosahuje vrcholu a kdy, naopak, dochází k poklesu a nastupuje potřeba nutného odpočinku.
Skřivani a sovy
Pověstní skřivani a sovy jsou totiž dvěma protichůdnými protipóly. A jak víte ze života i vědy, extrémy nám nikdy nepokryjí všechny případy. Jen se sovami a skřivany si zkrátka nevystačíme. Možná jste časem zjistili i vy, že co se týká denního rytmu, nejste v podstatě „ani ryba ani rak“, vlastně ani skřivan ani sova. Americký psycholog a spánkový specialista, Michael Breus, uvádí čtyři základní kategorie chronotypu – lva, medvěda, vlka a delfína.
Lev
Je schopný vstát, v podstatě se tak mnohdy sám zcela dobrovolně vzbudí, už v 5:30 a dokáže kvalitně fungovat přibližně do 17 hod. Večer je již však velmi unavený, a proto neponocuje a často je v peřinách ve 22 hod nebo i dříve.
Delfín
Vstává ráno přibližně v 6:30. Ráno či dopoledne je pro ně kreativním časem. Odpoledne pociťují pokles energie, večer však jsou opět schopni vypořádat se i s obtížnějšími úkoly. Často mívají problém s usínáním a jejich spánek bývá relativně plytký. Většinou jim vyhovuje ulehnout kolem 22:30. Svou nespavost někdy využívají k práci.
Medvěd
Další v pořadí se probouzí medvěd, a to kolem 7:30. Ráno je pro něj nejvhodnější doba pro řešení obtížných úkolů, protože má nejvíce energie. V průběhu dne si potřebuje zdřímnout. Pokud to neudělá, je pak již méně výkonný. Když má ale možnost odpočinku, odvede i odpoledne či večer kus práce. Do pelíšku by měl zamířit nejlépe kolem 22 hod., maximálně do 23 hod. Potřebuje asi 8 hodin spánku. Pokud ponocuje, a to on někdy rád, tak se mu to následující den (zejména pokud je to den pracovní) vymstí v podobě únavy a slabé výkonnosti.
Vlk
Vstává ráno přibližně kolem 7:30, ale jde mu to velmi ztuha. Rozumně se zprovozní asi kolem 11 hod. a kolem 14 hod už je schopen roztočit docela dobře i své mentální a fyzické obrátky. S postupujícím dnem mu přibývá energie. Večer ji má zpravidla na rozdávání. Do postele jde nejdříve kolem půlnoci. Často mezi vlky najdeme umělce nebo vědce. Vlk je nezřídka prototypem bohéma, tedy člověka ne zcela předurčeného pro život s pevným řádem a povinnostmi. Není tedy zcela pravým kandidátem na idylické manželství.
Tak tedy nevím. Ačkoli jsem žena, vyšlo mi, že jsem medvěd, a to pořádný. A jak jste dopadli vy, milí čtenáři?