Právní pomoc lidem zasaženým povodněmi již nabízí řada advokátů zdarma

Zdroj: Pexels/Karolina Kaboompics

ČESKO – Ničivé povodně zasáhly především Moravskoslezský, Olomoucký a Jihočeský kraj. V některých lokalitách voda v podstatě srovnala domy se zemí. Mnozí přišli prakticky o vše, co budovali celý život. Nyní ale mnohé – kromě úklidu a likvidace škod – čeká také řešení právních otázek, zejména pak těch souvisejících s pojištěním nemovitostí. A právě to může být docela obtížné (a v případě nutnosti odborné pomoci také finančně náročné), takže Česká advokátní komora (ČAK) požádala své členy o poskytnutí služeb zdarma. Seznam těch, kteří se příslušných případů ochotně a bezplatně ujmou, se postupně rozrůstá.

Pomoc, která přijde brzy vhod

Advokáti očekávají, že nejčastější poptávkou bude řešení soukromoprávních sporů a sporů s pojišťovnami ohledně pojistného plnění. I proto tedy dle slov mluvčí komory, Ivy Chaloupkové, na potřebu advokátní pomoci teprve dojde. To nakonec potvrdil i jeden z advokátů, který již své služby postiženým povodněmi zdarma nabízí, Martin Slivoně. „Nyní je ještě na tento typ pomoci z naší strany brzy. Lidé se na nás začnou obracet v momentě, kdy odstraní prvotní škody, odhalí jejich rozsah a uleví se jim od prvotního náporu,“ objasnil.

K dnešnímu dni čítá seznam advokátů, kteří na stránkách ČAK své služby bezplatně nabízejí, šestnáct jmen. Nejvíce jsou zastoupeni ti z Prahy, dva advokáti jsou také z Olomoucka, jeden z kraje Moravskoslezského s působností v oblasti Krnova a Bruntálu, další pak poskytuje pomoc přímo na Šumpersku a Jesenicku. Jak ale upřesnila Chaloupková, seznam zdaleka není konečný – očekává, že se další advokáti budou postupně hlásit, ostatně v ČAK je jich aktuálně registrováno více jak 12 tisíc. „Právní poradenství a pomoc sice nejsou v tuto chvíli ještě zřejmě na pořadu dne, ale i jen drobná rada zdarma stran pojistných smluv či dalších právních problémů může lidem v nadcházejících dnech dost pomoci,“ uvedla také mluvčí.

Právo a pojištění

Základní právní úprava, která se týká pojištění při povodňových škodách, je obecně zachycena v občanském zákoníku. Ovšem klíčové jsou v případech potřeby pojistného plnění zejména podmínky každé jednotlivé pojišťovny a samozřejmě tedy to, co je uvedeno v pojistné smlouvě. V některých situacích totiž mohou lidé „zplakat nad výdělkem“. „Prvním a naprosto zásadním problémem je v řadě případů tzv. podpojištění nemovitosti. Vždy je třeba pojišťovat nemovitost skutečně na hodnotu, kterou má. Dalším častým problémem je, že lidé své pojistné smlouvy vůbec nečtou a jen spoléhají na to, co jim řekne makléř,“ shrnul své zkušenosti z praxe Slivoně.

Seznam všech advokátů, na které se lze s žádostí o bezplatnou pomoc obrátit, je k nalezení zde. Kontaktovat je lze jak telefonicky, tak i e-mailem (přičemž jak uvedl Slivoně, vzhledem k dalším pracovním povinnostem je alespoň pro prvotní kontakt vhodnější komunikace elektronická).