Co dělat, když naleznete ztracenou věc, třeba mobil. Jak je to s nárokem na odměnu

Foto: Rýdlová J.

Možná jste jako malí snili o tom, že vykopete poklad. Patrně se vám do stávající dospělosti nic takového nepodařilo. Mnohem pravděpodobnější ovšem je, že naleznete věc, kterou někdo ztratil. Například peněženku, platební kartu, mobil, klíče či zlatý náramek. Jak se zachovat? Rozhlédnout se kolem, jestli vás nikdo nevidí a věc si rychle přivlastnit, nebo ji vrátit?

Nalezená věc není opuštěná

Pokud najdete nějakou věc, která vám nepatří a necháte si ji, pak s výmluvou, že jste ji pokládali za opuštěnou, a tudíž nikomu nepatřící, rozhodně neuspějete. Občanský zákoník totiž automaticky předpokládá, že si každý chce podržet vlastnictví své věci, a to i tehdy, když ji ztratí. Z toho jasně vyplývá, že každá ztracená věc někomu patří, i když majitel není zrovna v dohledu. Vaší povinností, jakožto nálezce, je tuto věc vrátit. Zákon nálezci doslovně ukládá povinnost vrátit ji tomu, kdo ji ztratil, nebo vlastníkovi.

Pro úplnost dodejme, že movitou věc lze považovat za opuštěnou, pokud se o ni vlastník nezajímá více jak 3 roky, což se rozhodně o peněžence či nalezeném řetízku v obchodním domě nebo na ulici říci nedá.

Nepoctivému nálezci hrozí trest

Pokud nalezení věci zatajíte a necháte si ji, dostáváte se do střetu se zákonem. Podle závažnosti trestného činu vám může hrozit peněžitý trest či odnětí svobody. (Aby došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu, musí být hodnota věci nejméně 10 000 Kč.)

K zatajenému nálezu také nemůžete nabýt vlastnické právo a nemůžete ho ani volně užívat. Stáváte se nepoctivým držitelem a hrozí vám povinnost nahradit škodu, která může případně na nalezené věci vzniknout.

Když neznáte majitele

Pokud víte nebo to bylo z nálezu patrné (např. v nalezené kabelce najdete kontakt na dotyčnou), není pak těžké majitelé vypátrat, dostát své zákonné i morální povinnosti a věc vrátit. Jenže mnohdy vůbec netušíte, kdo věc ztratil. Pak byste měli bez zbytečného odkladu (zpravidla do tří dnů) nález ohlásit obci, na jejímž území jste ho našli.

Jestliže se nálezce přihlásí posléze obci, máte jako nálezce právo na své nálezné. Jestliže se jí majitel nepřihlásí a majetek po uplynutí určité doby případne obci, můžete své právo na nálezné uplatit pak vůči obci.

Pokud jste věc nalezli ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku, pak ji odevzdejte provozovateli těchto zařízení.

Poděkování je za odměnu málo

Pokud věc vrátíte majiteli, nemělo by z jeho strany zůstat jen u poděkování. Občanský zákoník výslovně uvádí, že tzv. nálezné činí desetinu ceny nálezu. Má-li však ztracená věc hodnotu jen pro toho, kdo ji ztratil, nebo pro jejího vlastníka, náleží vám jakožto nálezci nálezné podle slušného uvážení. Dále má nálezce také nárok na náhradu nutných nákladů, které mu s nálezem vznikly.

Zdroj: Občanský zákoník § 1051 – § 1062, trestní zákoník § 219