
KROMĚŘÍŽ – Proměna Velkého náměstí z odstavného parkoviště na reprezentativní prostor, to je cílem nové studie, kterou právě nechali zpracovat kroměřížští radní. „Rádi bychom z něj měli příjemné místo pro setkávání, kde by nechyběla zeleň ani zázemí pro pořádání akcí, například odpovídající rozvody elektřiny a vody,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.
Jedním z cílů vedení města je snaha omezit na Velkém náměstí dlouhodobé parkování. „K tomu už směřují změny pravidel parkování, které platí od loňského října. Připomínám, že jsme zavedli placené parkování na Velkém náměstí v sobotu i v neděli až do 18 hodin a omezili jsme možnost parkování na předplacené karty jen pro občany s trvalým pobytem v centru či pro podnikatele, kteří sídlí v Kroměříži a mají na Velkém náměstí provozovnu,“ řekl místostarosta Jan Hebnar.
Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Jako problematické se také jeví silnicí přerušené trasy pro pěší, nedostatek míst k sezení, chybějící zeleň, nevhodný mobiliář či chybějící koncepce organizace Velkého náměstí při pořádání kulturních a společenských akcí. „Rádi bychom náměstí otevřeli lidem, aby to nebyla jen prázdná rozpálená plocha,“ uvedl Hebnar. Podle radního Jiřího Kašíka je nezbytné zatraktivnit Velké náměstí pro turisty. „Rádi bychom do toho zapojili restauratéry tak, abychom ve městě sezonu protáhli od března do listopadu,“ doplnil Kašík.
Snahy o revitalizaci náměstí trvají už 10 let
O možné proměně Velkého náměstí se hovoří léta. „Už v roce 2015 byla zpracována studie, na jejímž základě ale tehdejší vedení města k žádným úpravám Velkého náměstí nepřistoupilo. My si s ohledem na důležitost a umístění Velkého náměstí uvědomujeme, že nejde o záměr, který by byl realizován v řádu měsíců. Považujeme také za nutné, aby se k případným změnám náměstí měli možnost vyjádřit občané Kroměříže,“ dodal Opatrný.
Podle údajů internetové Encyklopedie Kroměříže neslo náměstí v centru Kroměříže v roce 1668 název Markt. Od roku 1721 bylo nazýváno Hrubý rynk nebo Grosser Markt, což byl místní název podle zde pořádaných trhů. Z roku 1908 pochází zmínka o názvu Velké náměstí, které se v dalších letech měnilo na Hlavní náměstí a na Masarykovo náměstí. Tento název neslo ještě po druhé světové válce, než bylo v roce 1953 přejmenováno komunisty na náměstí J. V. Stalina. Od roku 1962 se však vrátil název Velké náměstí. Velké náměstí je hlavním místem pro konání kulturních a společenských akcí ve městě.