
ZLÍNSKO – Přesně 80 let uplyne letos nejen od konce války, ale i od vypálení valašské obce Ploština. Muzeum si proto pro celý rok připravilo seriál akcí, které nabídnou nejen vzdělávání, ale i sport a zábavu.
Tradiční pietní akt u památníku na Ploštině je naplánovaný na 13. dubna. Celý blok aktivit ale začne ještě o měsíc dříve, a to mezinárodní konferencí nazvanou Spřízněni osudem. Jde o druhý ročník odborné konference, která vznikla na půdě Památníku Lidice. Loni se jí účastnili zástupci paměťových institucí z Francie, Itálie, Řecka, Polska a dalších zemí. „Že se hned druhý ročník koná u nás, je mimořádná věc,“ vyzdvihl ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec. Konference je naplánovaná na 19. a 20 března.
Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Expozice na Ploštině se veřejnosti otevřou poprvé v sobotu 5. dubna. „V dubnu budou přístupné o víkendech, od května pak v režimu od úterý do neděle. Expozice letos doplní nové krátkodobé výstavy Případ Světlana a exteriérová Poslední dny války, první dny míru,“ říká vedoucí Národní kulturní památky Ploština Radka Brtišová.
Až do podzimu pak program Ploština 80 nabídne třeba odborné přednášky, pouť, sraz heligonkářů, alternativní divadlo, posezení u cimbálu, koncert Základní umělecké školy Otrokovice či závod orientačního běhu. Za vstup do obou expozic, Tragédie na Ploština i Nová Ploština, zaplatí dospělí 150 korun, senioři nad 65 let, studenti a děti od 6 let 70 korun, rodinné vstupné 2+3 vyjde na 300 korun. Vstupné na další akce bude individuální. Podrobné informace o programu najdou zájemci vždy na webu muzea.
Pokračovat letos budou i programy pro školy, které v minulé sezoně absolvovalo 1 770 žáků základních a středních škol. „Stejně, jako Památník Lidice, je Ploština pro školy dostupná možnost, jak rozšířit výuku dějin a usadit konkrétní události do širších souvislostí. Navíc je zcela výjimečná v tom, že se neomezuje jen na válečnou tragédii. Nabízí i pohled na každodenní život na pasekách a taky poválečné události přes dobu komunismu až do současnosti,“ říká ředitel MJVM Pavel Hrubec.
O Ploštině
Pasekářskou osadu Ploština vypálili 19. dubna 1945 příslušníci německé tajné policie a jednotky SS. Důvodem byla spolupráce pasekářů s partyzánským oddílem.
Expozice TRAGÉDIE NA PLOŠTINĚ sídlí v nově postaveném objektu zasazeném do terénu. Stavba za 151 milionů korun získala ocenění v soutěži Stavba roku, expozici samotné patří ocenění Muzejní počin roku, které uděluje Asociace muzeí a galerií ČR. Druhá expozice NOVÁ PLOŠTINA sídlí ve stavení č.p. 166 (dříve 23) a představuje život na Ploštině v poválečném období. V tomto prostoru probíhají i sezónní výstavy. Komplex doplňuje panelová výstava v exteriéru u návštěvnického centra.